Evren ve Şahinkaya hesap veriyor

Başarı öyküleri,

 

Evren ve Şahinkaya hesap veriyor

12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın 9. duruşması Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıkların avukatı Bülent Hayri Acar, müdahilliğine karar verilen bazı gerçek ve tüzel kişiler ile avukatları katılıyor. Sanıkların görüntüleri, sesli ve görüntülü sistem ile duruşma salonuna kurulan 4 LCD ekrana yansıtılıyor.

Ekranlarda 4 kameradan çekilen görüntüler aynı anda bulunuyor.Sanıklar dışında duruşma salonu ve heyetin görüntüleri de ekranda yer alıyor.

Salondakiler ilk olarak Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın görüntüsünü gördü. Şahinkaya, İstanbul GATA'da yatağında yarı oturur vaziyette bulunuyor.

Şahinkaya'nınkinden bir süre sonra dönemin Genelkurmay Başkanı, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in bulunduğu odanın görüntüsü ekranda yer aldı. Evren, daha sonra Ankara GATA'daki odasında bir kişinin eşliğinde yatağa yarı yatar yerleşti. Evren'in yanında, avukatlarından Sezin Duygu Tuncer de bulunuyor.

Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, duruşmanın başlangıcında, salonda her türlü sesli ve görüntülü kaydın yasak olduğunu tutanağa geçirdi, ardından celse arasında dosyaya giren belge ve dilekçeleri okudu.  

12 Eylül davasında ara karar açıklandı

Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, müdahil avukatların taleplerini değerlendirip ara kararı açıkladı. İnce, "Mahkeme salonunda müdahilliğine karar verilen kurul temsilcileri ve özel kişiler, siviller, medya temsilcileri, müdahillik talebinde bulunmamakla birlikte iddianamede ismi geçenler bulunduğu, bu şekilde aleniyet sağlandığının tespitine, CMK 196/4 maddesi uyarınca sistem çalıştığından ve başkaca sistem çalışır bulunmadığından, şu an çalışır kamera ve mikrofonlar bu sistemin bir çalışır durumda olduğundan" taleplerin reddine karar verildiğini ifade etti.

İnce, sanıkların yanında, sağlık ekipleri dışında kimsenin bulanmayacağına ve bu konuda gerekli tedbirlerin alınmasını kararlaştırdı. Sanıkların görüntüsünün daha iyi sağlanması için kamera kadrajı konusunda gerekli düzenlemelerin yapılmasının kararlaştırıldığını dile getiren İnce, 'ihtiyaçların giderilmesi ve tıbbi müdahale gerekli olduğu zaman bildirilmesi halinde bunun sağlanmasının' kararlaştırıldığını açıkladı. Bunların sağlanması için duruşmaya kısa bir ara verildi. Aranın ardından duruşmaya geçildi.

EVREN: AYLIK GELİRİM 13 BİN LİRA 

İlk olarak kimlik tespitleri yapıldı. Kenan Evren, kimlik tespiti sırasında ikamet adresi olarak, ''Ankara'da Merkez Orduevi'nin yanındaki'' askeri lojmanı bildirdi. Evren, eğitim ve aylık gelir durumuyla ilgili, ''Aylık gelirim 13 bin 330. Eğitim durumum, Askeri Akademi mezunuyum'' dedi. 

ŞAHİNKAYA: 6 BİN 800 LİRA AYLIK GELİRİM VAR

Tahsin Şahinkaya ise adres olarak ''Fenerbahçe Orduevi Korumalı Lojmanlar''ı bildirdi. Askeri Akademi mezunu olduğunu belirten Şahinkaya, aylık gelirinin 6 bin 800 olarak açıkladı. Soruların bazılarını iyi duyamayan Evren ve Şahinkaya'ya, bu bilgiler alınırken, yanlarında bulunan kişiler yardımcı oldu.

 Ardından ise 82 sayfalık iddianame sanıklara okunmaya başlandı. İddianamenin 9 sayfası okunduktan sonra mahkeme heyeti, duruşmaya öğlen arası verdi. Saat 13.15'de başlayacak duruşmada, iddianame kaldığı yerden okunmaya devam edilecek. İddianameyi, ayakta mikrofonda TRT spikeri Cuneyt Gündoğdu, vurgulu ve tok bir ses tonu ile okuyor. Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » 12 Eylül |

İlgili Haberler