Kedi videoları izleyerek yüzbinlerce dolar kazandı

Hayat-1,

 

Kedi videoları izleyerek yüzbinlerce dolar kazandı

ABD'nin önde gelen cep telefonu operatörlerinden Verizon'da yüzbin doların üstünde bir maaşla çalışan bir yazılımcının işlerini ucuz bir bedel karşılığında Çin'deki bir şirkete yaptırdığı ortaya çıktı. Uyanık yazılımcının kendisinin de tüm gün internette surf yapıp, kedi videoları izleyerek zaman geçirdiği belirlendi.

Bir şirket çalışanı geçen yıl Mayıs ayında sisteme dışarıdan açılmış bir özel ağ oturumu fark etti. Güvenlik ve yazılım hizmetleri sunan şirketin çalışma prosedüründe böyle bir işlem olmadığı için yetkililer başka bir teknolojik güvenlik şirketini görevlendirdiler.

Cafcaf'ın haberine göre güvenlik şirketinin yaptığı araştırmalar neticesinde firmanın en gözde ve en iyi yazılımcısının işlerini ufak meblağlar karşılığında Çin’de bulunan bir şirkete “dış kaynak” kullanarak yaptırdığı tesbit edildi.

Maaşı yüz bin doların üstünde olan yazılımcının Çin’deki şirkete yıllık olarak sadece 50 bin dolar ödediği bilgisayarında bulunan evraklardan anlaşıldı.

Güvenlik şirketi yaptığı araştırmalarda başka neticelere de vardı. İsmi “Bob” olarak verilen yazılım mühendisi meğer gün boyunca sosyal medya sitelerinde geziyor ve kedi videoları izliyormuş. Bilgisayar kayıtları incelendiğinde çalışanın rutin olarak günlük iş planın dökümünü çıkaran müfettişler şu tabloyu verdiler:

Sabahları Reddit’te birkaç saat gezinme. Kedi videoları izleme. Öğlenleri Ebay ve çeşitli satış sitelerinde gezinme. Öğleden sonra sosyal ağlarda paylaşımda bullunma. Akşama doğru şirket yönetimiyle dahili yazışmalar ve rapor sunma.

Çok defa en iyi personel seçilmiş ve örnek gösterilmiş

İşyerinde mütevazı bir çalışan olarak bilinen “Bob” uzman bir yazılımcı. Çok defa yılın en iyi personeli, şirkete en çok katma değer sağlayan personel gibi ünvanlar elde etmiş. Bob’un foyası ortaya çıkmadan önce en az 6 ay süreyle Çin’deki geliştiricilere fason iş yaptırdığı sanılıyor.

Milyonlar cebe kırıntılar Çinliye

Bob’un önceki çalıştığı firmalarda da aynı yönetmi kullandığı ve milyonlarca dolar para kazandığı tahmin ediliyor. Ancak son işinde yakayı ele veren uyanık mühendis kovuldu.

Not: Olay Verizon güvenlik şirketinin müfettişlerinden birinin günlüğünün bir kısmını internette yayınlamasıyla ortaya çıktı. Günlükte çalışanın gerçek ismi verilmemiş ve “Bob” takma adı kullanılmış.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!