Akıl oyunları çocukların eğitim ve kariyer hayatını başarılı kılar

Aile,

 

‘Akıl oyunları çocukların eğitim ve kariyer hayatını başarılı kılar’

Pal Eğitici Oyun ve Oyuncak Akıl Oyunları Uzmanı Osman Metin, çocukların akıl oyunları ile kendi planlarını yapma ve uygulama imkanı bulacağını; böylece hem eğitim hem kariyer hayatında başarılı olacağını vurguladı.Osman Metin, bu oyunlar ile çocukların edilgen değil etkin olacağını dile getirirken, şunları ifade etti:

"Akıl oyunları ile çocuk kendi planını kuruyor. Hatta kendini keşfediyor. Karakteri burada ortaya çıkıyor. Çünkü yönetici olan, karar veren ve yönlendiren kendisi. Sakin bir ortamda sabırla hamleleri beklemesi, dilediği bir davranışı yapması onun karakterini oluşturuyor. Bilhassa grup oyunları ayrı bir önem taşımaktadır. Bunu ne TV de nede bilgisayar ortamında yapması mümkün değildir. Çünkü orda yönetim başkalarının elinde. Dinle diyen, seyretmesini isteyen, düğmeye bastıran, komut veren onlar. Ama akıl oyunlarında çocuk kendisi müdahale ediyor. Kendisi karar veriyor."

Çocukların kendisini duyacağı, plan yapacağı, karar vereceği bir ortamda bırakmak gerektiğini belirten Metin, "Minikler, yendiğinde rakibini kırmadan, yenildiğinde küsmeden oynamalı. Problemlere çare ararken başarmanın mutluluğunu tatmalı. Etrafına umut dağıtmalı. Bütün bunlar hayal değil. Birkaç akıl oyunuyla mümkün. Çocuğu daha küçükken başarma duygusuna yönlendirmeliyiz. Büyüdüğünde de aynı yönde ilerleyecektir. Sorunlara karşı ayrı yerlerde çareler aramayı gören çocuk, bunu derslerinde de deneyecektir. Hatta günlük problemlerini kendisi halledecektir. Çünkü daha önce oyunda problemleri aştı ve başardı. “ dedi.


Ev ortamında planlanmış bir oyunun çocuğun etkin bir öğrenen olmasına katkı sunacağına temas eden Metin, ebeveynlere de şu uyarılarda bulundu:

“Eğer insanı mutlu edebilirseniz onu elde edersiniz. Devamlı TV izleyen, bilgisayar oynayan bir çocuğun duygusal yönden şiddete maruz kalmaması mümkün değil. Bu durumda çocuk kendini kötü hissetmekte, ayrıca suç işlemeye itilmektedir. Bu da onu yalnızlaştırmakta ve toplumu mahvetmektedir. Acilen önlem alınması gereken çok önemli bir sorundur. Bizler ivedilikle bu sorunu ne yapıp ne edip halletmeliyiz. Onları elde etmeliyiz. Gerekirse beraber oynayarak, beraber çalışarak. Yani onlar kendini kurtarana kadar doğru şekilde yardım etmeliyiz.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!