Balık pişirmenin püf noktaları

Haftasonu eki,

 

Balık pişirmenin püf noktaları

Herkes balık pişirebilir ama balığın pişirilmesinin de kendine göre püf noktaları vardır.

Izgara, en lezzetli balık pişirme şeklidir. Izgara yapacağımız balığı kayık tabağa koyup, üstüne zeytinyağı dökelim. Izgaraya atmadan önce yağın içinde bir iki kez çevirelim. Balıklar büyükse iki yanına bıçakla çizikler atarsak içinin daha iyi pişmesini sağlarız.

Balık ızgarada pişerken başından ayrılınmamalıdır, çünkü balık çok çabuk pişer. O nedenle balıkları alevli ateşte değil de orta ateşte pişirelim. Kömür ateşi alevli olursa, balığın kuruyup yanmasına, tat ve lezzetinin de kaybolmasına neden olur.

Derisi yanmadan balığın ızgaradan alınması gerekir ama içinde de en küçük bir pembelik görülmemesi lazım. Büyük balıklar pişerken içi çatalla kontrol edilebilir. Izgara yapacağınız balığı una bulamayın. Balık ateşi, ateş de balığı görmeli... Yağsız balıktan ızgara yapılmaz. Izgara yapacağımız balıkların kılçıklarını çıkarmadan pişirilirse, daha lezzetli olur. Ayrıca balık sıcak yenir. Ateşin üzerinden alınır alınmaz yenmeli, bekletilmemeli ve soğutulmamalıdır.Kızartma tavsiyeleri:

Öncelikle balığı tavaya koymadan, yağın uygun sıcaklığa gelmesini beklemeliyiz. Şayet kızgın hale gelmesini beklemeden tavaya dizersek, balıklar yağı çekecek, rengi soluk, eti çok gevşek olacak. Dolayısıyla balıkların görüntüsü kötü, sindirimi de fazla yağ çektiğinden zor olacaktır.

Tavanın bir yüzüne kullanılan yağı sızdırıp atar, diğer yüzüne de yeni yağ dökülür. Pişen balık kapak yardımı ile tabağa aktarıldıktan sonra tekrar yeni bir tabağa daha aktarılır. İstersek tabağın içine kâğıt peçete serip, balığı peçetenin üzerine konulabilir.

Balık kızgın yağa yavaşça dizilmelidir. Böylece tavadaki yağı soğutmamış oluruz. Aksi durumda yağı soğuturuz, böylece balık yağı çeker, rengi soluk, lezzeti de fazla yağ çektiğinden güzel olmaz.

Balık pişerken arada bir tavanın sallanması gerekir. Böyle yaparsak taze balığımızın tavaya yapışmasını önleriz.

Balığımızı mısır ununa bulamadan önce unu kontrol etmeliyiz. Mısır unu kalınsa, küçük bir elekle elemeliyiz. Unu kullanmaktan maksat, balığın hassas olan etinin kızgın yağdan korunmasıdır. Un topakları kalın olursa, tavada yanar ve balığın lezzetini bozar.

İyi bir kızartmanın rengi altın sarısı görünümünde olmalıdır. Yanmış yağda, gereğinden fazla pişen balık hem lezzetsiz hem de sağlık açısından zararlı olur. Balığı çok fazla pişirirsek lezzetli olan yağlı kısmı kaybolur.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!