Altın fiyatları bugün nasıl seyir izleyecek Analiz

Finans,

 

Altın fiyatları bugün nasıl seyir izleyecek (Analiz)

Altın fiyatları artacak mı düşecek mi? Altın fiyatları yükselecek mi? Altın fiyatları ne olur? Altın fiyatları 2013 güncel Altın fiyatları ne olacak? Altın fiyatı ne olur Altın fiyatı ne olacak (01 Ağustos 2013 Perşembe)

ATIG Menkul Değerler (http://www.atig.com.tr) Tarafından Hazırlanan Altın Bülteni:

Amerika'da Temmuz ayında ADP özel sektör istihdam verisi 200,000 kişilik artış gösterirken Haziran ayı istihdam artışı 188,000'den 198,000'e revize edildi. ABD ekonomisi %0.9 beklentiye karşın %1.7 büyüme ile 1. çeyrekte %1.1, 2012 4. çeyrekteki %0.1'lik oranların oldukça üzerine çıktı. İstihdam ve büyüme verileri sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizleri 6 baz puan artışla 2,67 seviyesine yükseldi.

Altında 1305 dolar destek seviyesi test edildi. FED faiz oranlarını ve aylık 85 milyar Dolarlık varlık alım programını değiştirmezken varlık alımlarının belirli bir takvim kapsamnında yakın zamanda yavaşlatılacağının sinyalini vermedi. 1330 dolar test edilebilir

İntegral Menkul ( http://www.integralmenkul.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu:

Geçtiğimiz güne 1331 dolaylarından hafif alıcılı bir başlangıç yapan altın kotasyonlarında, öğle saatlerinden sonra 1337 direnç seviyesinin aşılamaması sonrası etkili olan satış baskısının ardından ADP istihdam değişimi verisinin beklentilerin oldukça üzerinde sonuçlanması ve ABD 2. çeyrek GYSİH verisinin %1,7 gibi oldukça olumlu bir değer ile sonuçlanması sonrası Dolar'daki değer artışına bağlı olarak satışların ivmesini arttırdığını gördük.

1306 dolaylarına varan satış baskısı sonrası FED tarafından yapılan açıklamada parasal genişlenmede değişiklik olmadığı, şu anda devam eden 85 milyar Dolarlık tahvil alımına devam edildiği, İşsizliğin kademeli olarak azalacağını ve enflasyonun uzun süre %2'nin altında kalmasının endişe yarattığının belirtilmesi sonrası altın kotasyonlarında volatilitenin sert bir şekilde artarak tekrar 1334 direnç seviyesi dolaylarına varan yükselişler sergilese de satışların tekrar ön plana çıktığını görüyoruz.

Altın fiyatlarını tekniksel açıdan ele aldığımızda halen orta vadeli düşen kanalın etkili olduğunu ve son durumda fiyatların kanalın üst bandına yakın seviyeleri de hafta içerisinde aşamamasının zayıflık göstergesi olduğunu söyleyebiliriz..

Bu sabah itibari ile işlemlerin 1317,6 seviyelerinde devam ettiği altın fiyatlarında, yatırımcılarımızın bu aşamada olası yükselişlerde 1323,0/1327,5 seviyelerinden satış yapmalarını 1331,5 seviyesinin üstünü stop seviyesi olarak 1320,5/1316,5 seviyelerini ise hedef noktalar olabileceğini düşünmekteyiz.

Bugün açıklanacak olan ABD İlk ve devam eden İşsizlik Başvuruları, ISM İmalat endeksinin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası Basın Toplantısı, Euro Bölgesi ve Almanya imalat PMI verileri yakından takip edilmelidir.

GCM Menkul Kıymetler ( http://www.gcmforex.com ) Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu:

FOMC tutanaklarına rağmen 1350 - 1300 bandı bozulmadı

Dün ABD'den ADP tarım dışı istihdam, GDP ve FOMC toplantı tutanakları açıklandı. ADP tarım dışı istihdam ve GDP verilerinin beklentilerinin üzerinde olumlu açıklanması Dolar üzerinde net yükseliş baskısının oluşması sağlanırken Altın fiyatları 1300 seviyesine yaklaşmak istedi.

ABD'den açıklanan verilerin pozitif sonuçlanması FOMC toplantısında parasal genişleme azalmalı ifadesi kullanılmalı mı psikolojisi yer alırken FOMC'den parasal genişlemeye devam sinyali Altın fiyatlarının düşüşlerini sınırladı.

Daha sonra her ne kadar olumlu ifadeler kullanarak altın fiyatlarının gerilemesi sağlansa da 1300 - 1350 arası bant aktif bir şekilde devam etti. Böylelikle ilk etkiyi de bu şekilde atlatan Altın için önümüzde iki kritik veri daha mevcuttur.

Bu veriler bugün ECB yarın ise tarım dışı istihdam olarak belirlenmiştir. Gelecek olan verilerin altın üzerinde etkisinden ziyade belirlediğimiz bandın hangi tarafında bir kırılış gerçekleştirdiği önemlidir. Bu senaryoya göre tepki alışları devam edecek mi, orta vadeli düşüş baskısı etkisini gösterecek mi sorularının cevaplarını net bir şekilde görebileceğiz.

Haberler öncesi altın fiyatlarını teknik olarak incelediğimizde 1340 ve 1350 bariyerlerinin hala daha etkili olduğu ve bu bariyerler altında satış baskısının devam etmek isteyeceğidir.

Pivot 1340 Destek 1306-1298-1283 Direnç 1330-1340-1350

ALB Menkul Değerler ( http://www.albmenkul.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu:

ALTIN (1310 Desteğini Kıramadı)

Altın dün ABD tarım dışı istihdam ve ABD GSYİH verileri ile değer kaybetse de FED faiz kararı, FED'in varlık alım programına devam ettiği ve ne zaman sonlandırılacağına dair işaret vermemesi üzerine bir miktar toparlanma gösterdi

Bugün ABD haftalık işsizlik başvuruları, devam eden işsizlik başvuruları, yapı harcamaları, ISM üretim endeksi, ECB faiz kararı, BOE faiz ve varlık alım kararı piyasalar tarafından izlenecektir.

Teknik olarak altın gün içinde 1310 desteğini kırmayı denese de, tekrar 1310 seviyesinin üzerine çıktı ve şu an 1320 USD seviyesinden işlem görüyor. Altının bugün aşağı yönlü hareketlerde 1310 USD seviyesini aşağı yönlü kırması durumunda 1300 USD seviyesi, yukarı yönlü hareketlerde ise 1324 USD seviyesi hedeflenebilir.

Direnç: 1324 - 1337 - 1347 Destek: 1310 - 1300 - 1288Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Haberler