TSK sağlık yönetmeliği değişti

Kim kimdir,

 

TSK sağlık yönetmeliği değişti

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği, sözleşmeli er ve erbaşları da kapsayacak şekilde düzenlendi.

Bakanlar Kurulu'nun ''Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik''in yürürlüğe konulmasına ilişkin kararı, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli askeri ve sivil personel ile askerlik göreviyle yükümlü vatandaşların Silahlı Kuvvetlerdeki görevlere uyarlık bakımından sağlık yeteneklerini tespit etmeye ve sağlık işlemlerini düzenlemeye yönelik esasların belirlendiği yönetmeliğin kapsamına, 6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu gereğince TSK mensubu olan personel eklendi.

Hastalık ve Arızalar Listesinin A dilimlerinde belirtilen rahatsızlıklara sahip olan uzman erbaşlar ile sözleşmeli erbaş ve erler, sınıfı görevlerine devam edecek. Bu personelden, belirtilen bazı maddeler hariç hastalık ve arızaları A dilimine giren personel, komando görevine de devam edecek.

Uzman erbaş statüsünde olup da, astsubay olmak için başvuranlar hakkında müracaat ettiği sınıfın ''Astsubay Çavuş ve Astsubay Kıdemli Üstçavuş'' rütbelerindeki astsubayların sağlık nitelikleri aranacak.

Hastalık ve Arızalar Listesinin B ve D dilimlerinde belirtilen rahatsızlıklara sahip olan uzman erbaşlar ile sözleşmeli erbaş ve erler hakkında ''Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapamaz'' kararı verilecek.

Uzman erbaşlar ile sözleşmeli erbaş ve erler hariç olmak üzere askere alındıktan sonra askeri hastanelerin sağlık kurullarından aldıkları rapor üzerine sınıf değiştirme işlemi yapılması gereken erlerin raporları, Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Komutanlığı Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından onaylanacak. Bu erler kuvvet komutanlıkları tarafından kendi kuvvet komutanlıkları içinde sağlık yeteneklerine uygun başka bir sınıfa geçirilecek. Sayıştayın görüşü alınarak hazırlanan yönetmelik, bugün itibariyle yürürlüğe girdi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!