Dolar nereye kadar gider

Finans,

 

Dolar nereye kadar gider?

Doların yükselmesi ne anlama geliyor, kur nereye kadar gider ve en önemlisi Merkez Bankası hangi seviyede ne tür önlem alabilir?

Figen ÖZAVCI / Delta Menkul Değerler A.Ş.Genel Müdür Yrd. bigpara.com'a piyasaları yorumladı.

Son dönemde gördüğümüz dış ticarette iyileşmenin temel sebebi Kurdaki yükseliş... dolar Kurunun 1.72-1.78 bandındaki yatay hareketi cari açıktaki iyileşmeye destek oluyor.

Bu bant diye altını çizmek istiyorum çünkü Kurun 1.80 TL seviyesine çıkması bu iyileşmeyi aramal ithalatından dolayı engeller... Kurun dış ticaretin lehine çalıştığı bant 1.72-1.78 TL seviyeleri.

dolar tüm gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanıyor. Emtialardaki sert düşüş gelişmekte olan ülkelerden kaçışa sebep olurken aynı sebep bizi diğer gelişmekte olan ülkelerden ayırıyor.

Emtia ithalatçısı oluşumuz ve bu düşüş kalıcı olursa orta vadede cari açığımıza olumlu etki edecektir. Bu sebeple diğer gelişmekte olan ülke para birimine karşılık bu hafta dolar %7-8 yükseliş gösterirken içeride yükseliş sadece %3 civarındadır. Merkez Bankası son toplantısında Döviz zorunlu karşılıklarda indirime gidebilirdi. Fakat gitmedi.

dolar 1.84 TL'yi yukarı kırarsa bu veya benzer bir önlem gelebilir. Merkez Bankası dolar satım ihalesi de düzenliyor. Bugün de yapıldı ama çok etkili olmadı. Zorunlu karşılıklar daha daha etkili olabilir.

En son direk müdahale var fakat o da piyasaların dengesini bozar, henüz çok erken.

doların yükselmesi iş çevrelerinin uykusunu kaçırıyor

Milliyet'ten Güngör Uras'ın yazısı

Rahmi Koç’a, geçen pazartesi günü, Ayşegül Aklarlı Güven soruyor: Her şeyiniz var. Bu kadar yıldır hiç uykunuz kaçmadı mı? Rahmi Koç cevaplıyor: “Kurdaki hareketler bizi hep çok etkiledi. dolar indi uykum kaçtı. dolar çıktı uykum kaçtı” diyor.
Döviz fiyatlarındaki inişin çıkışın Türk işadamı için, Türk ekonomisi için ne kadar önemli olduğu bundan güzel anlatılamaz.
Dün doların 1.84 TL’ye tırmanması, sadece Rahmi Koç’un değil, Döviz kontratı olan tüm işadamlarının uykusunu kaçırdı. Uykusu kaçanlar, ödeyebilirler ise bu faturayı ödeyecek ama, sonunda cümle Türk halkı Döviz fiyatındaki artışın faturayı paylaşacak.
Her şeyin aşırısı zararlıdır. Yıllardır doların fiyatının 1.40 TL dolayında dolaşması zararlı idi. Kısa sürede birden bire 1.80 TL’nin üzerine çıkması da zararlıdır.
Nasrettin Hoca’yı eleştirmişler. “Yaz oluyor, sıcaktan şikâyet ediyorsun. Kış oluyor, soğuktan dondum diyorsun” demişler. O boynunu bükerek cevaplamış. “Bunun bir ortası yok mudur?”
Türk ekonomisinde 2 para birimi yan yana işlem görüyor. (1) Türk Lirası (2) Döviz (Çoğunlukla dolar ve euro) Türk Lirası geliri olanlar “dolar Kontratı/Döviz Kontratı” yapınca (dolar ile yükümlülük altına girince) Döviz fiyatındaki yükselme, Türk Lirası yükümlülükleri aşırı ölçüde büyütüyor.

Özel sektörün 250 milyar dolar borcu var

- BDDK’nın 19/9/2011 tarihli verilerine göre ,Türkiye’deki bankaların toplam 627 milyar TL tutarındaki kredilerinin 178 milyar TL’lik kısmı (Yaklaşık 100 milyar dolarlık bölümü) Döviz kredisidir.
- Merkez Bankası, “Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredilerle ilgili bilgileri yayınlıyor.
2011 yılı temmuz ayı verilerine göre özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredilerin toplamı 124 milyar dolar, kısa vadeli kredilerin toplamı 26 milyar dolardır.
Özel sektör Kuruluşları bu kredileri, dolar fiyatının 1.40’larda, euro fiyatının 2.0 TL dolayında olduğu dönemlerde kullandı. Yükümlülük altına girdi. Şimdi dolar 1.84TL’lerden, euro 2.47 TL’lerden satılmaya çıkınca işadamları, şirketlerin borçlarının TL karşılığı şimdiden yüzde 25 dolayında arttı.
Bu ek yük işadamlarının sadece Döviz kredileriyle ilgili değil, tüm kredilerde banka borçlarını ödemelerini aksatabilir. Bu ise banka sistemimizi sarsabilir.
Türkiye’deki Döviz fiyatının tırmanışı içerideki sorunlardan değil, küresel piyasalardaki dalgalanmalardan kaynaklanıyor. İyi de, küresel piyasalardaki dalgalanma kısa sürede duramayacağına göre dolar fiyatı daha nereye kadar tırmanır? Bir dolar 2.00 TL olur mu? Olmaması gerekir. Ama bugüne kadar olmaması gereken çok şeyin olduğunu görenler, “olmaz” diyemiyor. Diyemedikleri için de doların yükselmesinin şirketlere ve ekonomiye ne yük getirdiğini/getireceğini görenlerin uykusu kaçıyor.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!