Trabzonlu kadın sanatçılar dünyaya açıldı

Kim kimdir,

 

Trabzonlu kadın sanatçılar dünyaya açıldı

Birkaç kadın sanatçının girişimiyle 4 yıl önce kurulan ve genel merkezi Trabzon\'da bulunan Femin-Art Kadın Sanatçılar Derneği, uluslararası organizasyonlardaki etkin çalışmalarıyla adeta kültür elçiliği görevi yapıyor

Türkiye genelinde 6 şubesi bulunan ve ilk yurt dışı temsilciliğini Gürcistan'ın Tiflis kentinde geçen hafta açan dernek, resim, edebiyat, karikatür ve fotoğraf gibi sanatın neredeyse bütün dallarında kadın sanatçıları bir araya getirmeyi ve sanatsal faaliyetlerde bulunmayı amaçlıyor.

Femin-Art Kadın Sanatçılar Derneği Genel Başkanı Şükran Üst, çalışmalarıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007'de beş kadın arkadaşıyla kurdukları derneğin üye sayısının zamanla 250'yi aştığını söyledi.

Üye sayısını fazla artırma yerine, aktif olarak çalışabilecek ve sanatla ilgilenebilecek kadınları tercih ettiklerini ifade eden Üst, yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı:

''Derneğimiz ile bu zamana kadar 57 ulusal ve uluslararası organizasyona katıldık. Bu organizasyonlarda kadınlarımızın yaptığı sanatsal ürünleri sergiledik, paneller ve sempozyumlar ile etkinlerimizi duyurduk. Uluslararası boyutlarda sanatsal faaliyetlere katıldık. Uluslararası Trabzon Resim Festivali bunlardan biri.

Bunları yaparken de ulusal ve uluslararası anlamda çok sayıda kişiyle iletişime geçtik ve dostluklar kurduk. Bu bize uluslararası dernek statüsünü kazandırdı. Şu anda genel merkezi Trabzon'da bulunan bir derneğe, yurt dışından temsilcilikler açılması için teklifler geliyor, bu gurur verici. Bu ülkeler arasında Kanada, Polonya, Rusya, Kazakistan ve Moldova var. Buralarda işlemleri en kısa sürede tamamlayarak temsilciliklerimizi açacağız.''

Kadınların sanat faaliyetlerine katılmasının gelecek nesil için de önemli olduğunu vurgulayan Üst, ''Bir ülkenin kadınları ne kadar kendi ayaklarının üzerinde durabilirse, yeni yetişecek nesillerde kendine güvenen insanlar olacaktır. Çünkü anne her zaman ilk öğretmendir. Ben üyelerimin ilk derneğe girişleri ile şimdiki durumları arasında çok fark görüyorum. Gerek eşleriyle olan ilişkileri, gerekse dünyaya bakış açıları değişiyor. Amacımız kadınları yan yana getirerek öz güvenlerini artırmak ve bunu yaparken de topluma mesaj vermek'' diye konuştu.

''Dernek adını duyanlar bazen korkuyor''

Derneği adını ilk defa duyanların 'feminizm' ile ilgili bir dernek olduğu yönünde düşünceye kapılabildiğini belirten Üst, ''Bu kelime insanlar üzerinde bir antipati oluşturmuş. Oysa feminizm erkek ve kadın eşitliğini savunuyor. Ama biz derneği kurarken uluslararası olmasını istediğimizden femin kadını, art ise sanatı anlattığından bu ismi koyduk'' dedi.

Dernek olarak resim alanında ön planda gözükmelerine rağmen, müzik, karikatür ve tiyatro gibi bütün sanat dallarına hitap ettiklerini ifade eden Üst, kadınların ve çocukların haklarını savunmakla da mücadele ettiklerini, yaşamın her alanıyla ilgili olmaktan mutlu olduklarını kaydetti.

Rusya'dan 3 ödül

Kendisine ait bir resmin Rusya Federasyonu tarafından düzenlenen ve 250 eserin katıldığı Uluslararası Atlar Resim Yarışması'nda geçen hafta sergilenmeye layık görüldüğünü belirten Üst, ''Bana, Rusya Federasyonu Ressamlar Birliği tarafından Rusya Sanat Elçisi ödülü verildi. Ayrıca, yarışmaya katılan Mersin şube başkanımız Olga Eren ise grafik dalında 3'üncü oldu, İzmir şube üyemiz Hülya Sezgin ise sergileme ödülü aldı. Resimler ayrıca Rostov ve Taganov kentlerinde sergilendi. Çalışmalarımızla adeta kültür elçiliği yapıyoruz'' ifadelerini kullandı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!