Alemlerin Efendisi Hz Muhammed SAV vefat etti

TARİHTE BUGÜN,

 

Alemlerin Efendisi Hz. Muhammed (SAV) vefat etti

Tarihte bugün Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ahrete intikal etti (632), Mısır Beylerbeyine Hidiv ünvanı verildi (1867), İngiltere Kralı ve Rus Çarı Osmanlı Devleti’ni parçalama konusunda anlaştı (1907).

İşte tarihte bugün gerçekleşen önemli olaylardan bazıları:

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)Vefat Etti (632)

Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed (S.A.V.) hicretin on birinci yılında hac dönüşünden iki ay sonra rahatsızlandı. Yaklaşık on üç günlük bir hastalık devresinin ardından 8 Haziran 632 tarihinde ebedi aleme intikal ettiler. Cenazesi dışarı çıkarılmadı ve vefat ettiği yere defnedildi. Cenaze işleri ile damadı Hz.Ali ilgilendi. Cenaze namazı erkekler ve kadınlar tarafından ayrı ayrı kılındı. Vefatının arkasından şaşkınlığa düşen Müslümanları sakinleştiren Hz.Ebu Bekir İslam Devleti'nin başına halife seçildi.

Sakarya Şeyhi Kendini Mehdi ve Hz.İsa İlan Etti (1638)

Asıl ismi Ahmet olan ve Sakarya Şeyhi diye anılan bir kişi kendisini 8 Haziran 1638 tarihinde mehdi ilan ederek özellikle Eskişehir civarlarında halktan haraç toplamaya başladı. Etrafına topladığı adamları ile dehşet saçmaya başladı. Üzerine gelen Anadolu Beylerbeyi de başarısız oldu. Ancak tuzağa düşürülerek ele geçirildi ve idam edilerek bu fitneye son verildi.

Avusturya Ordusu Yergöğü Zaferi İle Bozguna Uğratıldı (1790)

Rusçuk yakınlarındaki Yergöğü Kalesi Prens Koburg komutasındaki Avusturya ordusu tarafından kuşatıldı. Kaleyi savunan Çavuşzade Abdullah Paşa Avusturya ordusunu 8 Haziran 1790 tarihinde yenilgiye uğrattı. Avusturya ordusu arkasında 5000 ölü ve 1000 civarında da esir bırakarak bölgeden çekildi. Osmanlı ordusu başta silah olmak üzere bir çok ganimet ele geçirdi.

Mısır Valilerine Hidiv Ünvanı Verildi (1867)

Mehmet Ali Paşa isyanı sonrasında Mısır yarı bağımsız bir eyalet haline gelmişti. Diğer eyaletlerden farklı olarak Mısır valiliğinin babadan oğla geçmesi kabul edilmişti. Mısır valilerine 8 Haziran 1867 tarihinden itibaren Hidiv ünvanı verildi. Hidiv Osmanlı Devletinde'ki bütün rütbelerden yüksek ve sadrazama denk bir rütbe sayılmıştı.

İngiltere Kralı İle Rus Çarı Osmanlı Devletini Parçalama Konusunda Anlaştılar (1907)

İngiltere Kralı VII.Edward ile Rus Çarı II.Nikola Estonya'nın başkenti Reval'de 8-9 Haziran 1907 tarihinde bir araya geldiler. Görüşmenin konusu Makedonya ve Boğazlar konusu idi. Bu görüşmede İngiltere ile Rusya'nın Osmanlı Devletini parçalama ve bölüşme konusunda anlaştıkları düşüncesi hasıl oldu. Bunun sonucunda İttihatçılar ülkeyi kurtarabileceklerini iddia ederek meşrutiyeti ilan ettirme yönünde ki çalışmalarına hız verdiler. Bu çalışmalar sonunda 1908 yılında II.Meşrutiyet ilan edildi. Ancak devletin dağılmasına herhangi bir çözüm getirilemediği gibi dağılma süreci hızlandı.

Mısır Ateşkesi Kabul Etmek Zorunda Kaldı (1967)

Altı Gün savaşları sonunda İsrail karşısında Mısır ağır bir yenilgi aldı. Sina yarımadasını kaybetti  dahası Süveyş Kanalının doğu yakası tamamen İsrail'in eline geçti. Mısır 8 Haziran 1967 tarihinde İsrail ile ateşkesi kabul ederek kanalın tamamen İsrail'in eline geçmesini engelledi. İsrail tüm gücüyle Suriye'nin elinde bulunan stratejik Golan tepelerine yüklenmeye başladı. Çünkü Golan tepelerini elinde bulunduran Suriye buradan İsrail yerleşim alanlarına ciddi hasarlar veriyordu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!