İETT ücretsiz kartlarda süreyi abartmış'

Şirketler 1,

 

'İETT ücretsiz kartlarda süreyi abartmış'

Ücretsiz geçiş imkanı sağlayan kartları elektronikkarta dönüştürmeye hazırlanan İETT komedi gibi bir uygulamaya imza attı. Ücretsiz kart kullanıcıları araçtan araca geçiş yaptıklarında durakta 15 dakika beklemek zorundalar. Çünkü ücretsiz kartlarda 15 dakikada bir kullanım sınırı var.

SON DEVİR

İETT, ücretsiz geçiş imkanı sağlayan bütün kartları elektronikkarta dönüştürme kararı aldı.

Bu haktan, bağlı bulundukları kurum tarafından kendilerine verilen personel kimlik kartlarıyla yararlanan gazeteciler, polisler, zabıta görevlileri, şehit aileleri, SGK tarafından verilen "serbest" kart sahipleri ile gazilerin 1 Ağustos 2012 tarihine kadar elektronikkart alması gerekiyor.

Bu tarihe kadar ücretsiz geçiş imkanı sağlayan kişilerin elektronikkartlarını almaması durumunda, 1 Ağustos 2012 tarihinden itibaren ücretsiz geçiş imkanından yararlanamayacak.

İETT'nin skandal uygulaması da burada başlıyor.

Ücretsiz kart kullanım hakkına sahip , polisler, zabıta görevlileri, şehit aileleri, gazeteciler, SGK tarafından verilen "serbest" kart sahipleri ile gaziler, ücretsiz kartı 15 dakika içinde yalnız bir kez kullanabiliyorlar.

Bu şu demek oluyor; ücretsiz kart kullanıcıları araçtan araca geçiş yaptıklarında durakta 15 dakika beklemek zorundalar. Çünkü ücretsiz kartlarda 15 dakikada bir kullanım sınırı var.

Bu kart sahipleri örneğin polis, gazi, zabıta veya şehit aileleri metrobüsten indikten sonra otobüse veya vapura binmek isterse durakta veya iskelede 15 dakikalık sürenin dolmasını bekleyecek.

Ücretsiz kart kullananların acelesi varsa, bilet alıp ücretli seyahat edecek.

BASIN MENSUPLARINA GÖRE İETT ABARTMIŞ

Öte yandan haberi değerlendiren basın mensupları İETT'nin uygulamasını komik buldu.

Basın mensupları, ücretsiz kartın suistimal edilmemesi için yapıldığı düşünülen bu zaman süresinin İETT tarafından abartılı olduğunu düşünüyor.

Özellikle muhabirler için çok uzun olduğunu ve sorun çıkaracağına dikkat çeken basın mensupları, bu sürenin 5 dakikaya düşürülmesinin doğru olacağını söylediler.

Konuyla ilgili TGC'den de yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklama şöyle;

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyelerinin tamamı Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "sarı basın kartı, sürekli basın kartı ve basın şeref kartı" taşımaktadır. Bu üç tip kart gazetecilere mesleklerini yaparken kolaylık ve yerelde ücretsiz ulaşım sağlamaktadır.

Ancak İETT Genel Müdürlüğü yolcu sayısını belirlemek amacıyla tüm ücretsiz seyahat kartlarıyla ilgili elektronik karta geçiş konusunda bir çalışma yürütmektedir. TGC Yönetim Kurulu konuyu gündeme geldiği günden beri yakından takip etmektedir.

2011 yılından bu yana İETT Genel Müdürlüğü ile yazılı, sözlü ve karşılıklı görüşmeler yapmıştır. Elektronik kart uygulamasından basın kartı sahiplerinin muaf tutulmasını ve basın kartlarının eskiden olduğu gibi geçerli olmasını istemiştir.

Ancak İETT Genel Müdürlüğü, konuyla ilgili taleplerimize rağmen Cemiyetimize 1 Ağustos'tan itibaren elektronik karta geçiş yapılacağını belirten bir yazı göndermiştir.

Bilginize sunarız.

Saygılarımızla.

TGC Yönetim Kurulu

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!