Dişleri olan ilk omurgalı köpekbalığı değilmiş

Teknoloji,

 

Dişleri olan ilk omurgalı köpekbalığı değilmiş

İsviçre'de yapılan araştırma, köpekbalıklarının diş yapısına sahip ilk omurgalılar olmadığını ortaya çıkardı.

''Nature'' dergisinde yayınlanan makaleye göre bilim adamları, geç Silüryen Dönemi'nden (yaklaşık 444 milyon yıl önce) geç Devoniyen Dönem'e (360 milyon yıl önce) kadar neslini sürdüren ''Compagopiscis croucheri'' türü zırhlı balığın fosil kalıntılarını X- ışınları ile inceledi.

İsviçre'de yapılan araştırma öncesinde köpekbalıklarının, diş ve çene yapısına sahip ilk omurgalılar olduğu sanılıyordu.

Bu varsayımları çürüten araştırma, köpekbalıklarından çok daha önce var olduğu bilinen zırhlı balıkların inci kadar beyaz dişlere ve bitişik çene yapısına sahip olduğunu kanıtladı.

Londra'daki Tabiat Tarihi Müzesi yetkilisi Zerina Johnson, keşfin, dişleri olan ilk omurgalıların sanılandan çok daha eski dönemlerde yaşadığını gösterdiğini söyledi.

Araştırmayı yürüten İngiltere'nin Bristol Üniversitesi'nden Martin Rücklin ise omurgalıların evriminde kilit rol oynadığı düşünülen diş ve çene ile ilgili her tür senaryonun bu keşif sayesinde artık test edilebileceğine dikkat çekti. (AA)Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!