Babuş Tunus'un geleneksel terliği video

Analiz,

 

Babuş: Tunus'un geleneksel terliği (video)

Deri terlik imalatı Tunus’ta uzun zamandır yaşatılan bir zanaat. Medina Çarşısı’nı renklendiren yüzlerce yıllık bir ananenin ürünü olan 'Babuş' adı verilen el yapımı terliklerin pek çok farklı renk ve modeli bulunuyor.

Gözde Şeker - Kuzey Haber Ajansı

Yıllardır Medina Çarşısı’nı süsleyen el yapımı terlik satan dükkânlar, Tunus'a gelen turistlerin gözdesi. Deri terlik imalatı Tunus’ta uzun zamandır yaşatılan bir zanaat. Medina Çarşısı’nı renklendiren yüzlerce yıllık bir ananenin ürünü olan 'Babuş' adı verilen el yapımı terliklerin pek çok farklı renk ve modeli bulunuyor.

Medina’da satılan terlikler, turistler için hediyelik eşya olarak görünse de, Tunuslular için hâlâ günlük hayatın bir parçası. Dünya çapında şöhret sahibi olan Tunus babuşlarının ev içinde giyilebilecek olanı da, sokak için olanı da, yazlık ve kışlığı da bulunurken, terliklerin düğünler veya mahallî danslar için üretilmiş modelleri de mevcuttur.

babuş

GENÇ KIZLARIN ÇEYİZLERİNDE DE BABUŞ VAR

Genç kızların çeyizlerine de koyduğu babuşların bir çok farklı isimle değişik modelleri üretiliyor. Üzerlerindeki motifleri de el yapımı olan terliklerin her biri, titiz bir çalışmanın ürünü. Medina Çarşısı'ndaki genç terlik ustalarının varlığı, ustalarından öğrendikleri bu zanaatın geleceğe taşınması anlamında umut veriyor.

O genç terlik ustalarından biri olan Ali Bridah "mesleği ustamdan öğrendim ve işimi çok seviyorum. Tamamen doğal malzemeler kullanıyoruz. Hepsiyle ince ince uğraşıyoruz. Bazen bir çift terlik yapmak bir günümü alıyor. Çünkü her adım elde yapılıyor, makine kullanmıyoruz. Çin malları bütün pazarı ele geçirdi. O ürünlerin fiyatlarıyla rekabet etmemiz zor. Ama bizim yaptığımız terlikler yüzde yüz tabii malzemeden yapıldığı için çok sağlıklı ve ortopedik. Pek çok ayak hastalığından koruyacak şekilde yapılıyor. Bu yüzden herkese tavsiye ederim" diyor.

babuş

GENÇ KIZLARIN ÇEYİZLERİNDE DE BABUŞ VAR

Tunuslu babuş ustaları zanaatlarını yok olmaktan kurtarmak için bir adım ileri taşımayı başarmış görünüyorlar. Medina’daki dükkânlarda geleneksel modeller ile modern stilde terlikler yanyana bulunurken, fiyatı 10 dinar, yani 10 lira civarında olan babuşlar, Tunus’a gelen turistler için en hesaplı hediyelik seçeneklerinden birini oluşturuyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!