Avrupa'da siyasilerin İslam düşmanlığının perde arkasında yaklaşan seçimler var

Analiz,

 

Avrupa'da siyasilerin İslam düşmanlığının perde arkasında yaklaşan seçimler var

Yabancı düşmanlığı ve İslamofobi motifli söylem ve eylemlerin artığı dönemde Avrupalı milyonlarca seçmen, ülkelerinde cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri ile referandumlar için sandık başına gidecek.

Yabancı düşmanlığı ve İslamofobi motifli söylem ve eylemlerin artığı dönemde Avrupalı milyonlarca seçmen, ülkelerinde cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri ile referandumlar için sandık başına gidecek.

Küresel ve bölgesel politikaları etkilemesi beklenen seçimler, Avrupa'da yaşayan milyonlarca Müslümanı da yakından ilgilendiriyor. Artan işsizlik, ekonomik durgunluk, sığınmacı sorunu ve aşırı sağın yükselişi gibi problemlere çözüm bulamayan siyasiler, "günah keçisi" olarak gördükleri Müslümanları seçim öncesinde hedef almaya başladı.

Avusturya

Radikal ırkçılığın merkezi haline gelen Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçiminin iptal edilen ikinci turu, 2 Ekim'de tekrarlanacak. Seçimde aşırı sağcı Avusturya Özgürlükçü Partisi'nin (FPÖ) adayı Norbert Hofer ile rakibi Yeşiller Partisi'nin adayı Alexander Van der Bellen yarışacak.

Macaristan

Sığınmacıları engellemek için sınırlarına tel örgüler çeken Macaristan, AB'nin üye ülkeler arasında zorunlu mülteci kotasını 2 Ekim’de referanduma götürecek. 

Fransa

Fransa’da, 23 Nisan ve 7 Mayıs 2017 tarihlerinde cumhurbaşkanlığı seçimleri, 11 ve 18 Haziran 2017 tarihlerinde de genel seçimler yapılacak.

Yaklaşık 66 milyon nüfuslu ülkede 43 milyon seçmen sandık başına giderek önce cumhurbaşkanını, ardından da milletvekillerini seçecek.

Hırvatistan

Hırvatistan'da hükümet krizi nedeniyle bugün erken seçim yapılacak. Ülkede 8 Kasım 2015’te yapılan genel seçimlerin ardından çalışmalara başlayan Meclis, hükümet krizi nedeniyle 15 Temmuz’da feshedilmişti.

Bosna Hersek

Bosna Hersek'teki iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti (RS), 9 Ocak'ın "Sırp Cumhuriyeti Günü" olarak kabul edilmesi için 25 Eylül’de referandum yapacak.

İsviçre

İsviçre'de halk, 25 Eylül'de İstihbarat Kanununda değişiklik yapılıp yapılmayacağını belirlemek üzere referanduma gidecek.

Litvanya

Litvanya'da, 9 Ekim’de parlamento seçimleri yapılacak.

Parlamentoda 38 koltukla çoğunluğa sahip Sosyal Demokrat Partisi (LSDP) ile 33 koltuğu bulunan Vatan Birliği-Litvanya Hıristiyan Demokratlar arasında büyük çekişme bekleniyor.

Karadağ ve Bulgaristan

Karadağ’da 16 Ekim'de genel seçimler olacak.

Ülke, 2006 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından dördüncü kez genel seçime gidecek.

Bulgaristan’da ise 6 Kasım'da cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Seçimde, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in yerine 5 yıllık dönem için geçecek isim belirlenecek.

Makedonya

İktidar ve muhalefet arasındaki sürtüşme nedeniyle siyasi istikrarsızlığın sürdüğü Makedonya'da, 11 Aralık'ta parlamento seçimleri yapılacak.

İtalya ve Almanya

Çift kanatlı parlamenter sistemle idare edilen İtalya'da, yasama sürecini sadeleştirmek ve hızlandırmak için Aralık 2016'da parlamentonun üst kanadı Senato'nun yasama yetkisinin kaldırılmasına yönelik referandum yapılacak.

Hollanda

Aşırı sağcıların güçlendiği bir diğer ülke Hollanda’da genel seçimler 15 Mart 2017'de olacak. 

Belarus, Estonya ve Arnavutluk

Belarus'ta 11 Eylül'de parlamentonun alt kanadını oluşturan 110 sandalyeli Temsilciler Meclisi seçimleri yapılacak. 

Estonya Parlamentosu ise 30 Eylül'de ülkenin yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere dördüncü kez toplanacak.

Arnavutluk’ta da Cumhurbaşkanlığı seçimi Mayıs 2017'de, genel seçimler ise Haziran 2017'de gerçekleştirilecek.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » İslamofobi |

İlgili Haberler