HGS nasıl alınıyor

Finans,

 

HGS nasıl alınıyor

KGS ve OGS'den HGS'ye nasıl geçilir? HGS olmadan kaçak geçiş yapanlar ne olacak? gibi sorular sürücülerin kafasını karıştırıyor. PTT şubelerinden ve bankalardan temin edilebilen cihaz için kimlik ve ruhsat sahibinin uyuşması gerekiyor. Cama içeriden yapıştırılan etiket ve kart tipi olmak üzere iki tip etiket kullanılacak.

HGS'de 30 lira şartı kaldırıldı. HGS'yi kullanmak için gerekli olan bakiye zorunluluğu da yarıya indirildi. Ayrıca HGS'sinde ücret olmadan geçiş yapanlar, 7 gün içinde yükleme yaptıkları durumda ceza ödemeyecekler. Aynı şekilde HGS'si olmadan kaçak geçiş yapanlar da 7 gün içinde HGS aldıkları taktirde cezadan muaf olacaklar.

KGS VE OGS'DEN HGS'YE NASIL GEÇİLİR?

· PTT, otoyol-köprü gişeleri ve anlaşmalı bankalardan temin edilebiliyor.
· HGS etiketi alacak kişilerin araç ruhsatı ve kimlikleriyle başvuru yapması gerekiyor.
· HGS etiketleri benzin istasyonları, marketler hatta bakkalarda bile doldurulabilecek.
· HGS’yi kullanmak için en az 30 lira yüklenmesi gerekiyor.
· KGS cihazlarında kalan bakiyeler, HGS etiketlerine aktarılabiliyor.
· Yaklaşık 15 gün gibi bir süre içinde kalan bakiyeleri, HGS etiketlerine tanımlanıyor.
· Ancak kart depozitosu iade edilmiyor.
· OGS’den HGS’ye geçecek olanlar ise, OGS cihazlarını ücretiyle iade edebiliyor.
· 30-40 dolara alınabilen OGS cihazları, bankaya 60 TL karşılığında iade edilebiliyor.

KGS'DEKİ BAKİYE İADE EDİLİYOR

HGS ile birlikte KGS kartları iptal olurken, OGS kullananların da HGS’ye yönelmesi bekleniyor. KGS cihazlarında kalan bakiyeler, HGS etiketlerine aktarılabiliyor ancak kart depozitosu iade edilmiyor.

OGS’den HGS’ye geçecek olanlar ise, bankalardan aldıkları OGS cihazlarını ücretiyle iade edebiliyor. 30-40 dolara alınabilen OGS cihazları şu anda alınan bankaya 60 TL karşılığında iade edilebiliyor.

KGS kartlarının içindeki bakiyeyi HGS’ye aktarmak isteyenlerin ise bunun için PTT şubelerine, otoyollardaki karayolları acentalarına veya bankalara başvurmaları gerekiyor. Yaklaşık 15 gün gibi bir süre içinde kalan bakiyeleri, HGS etiketlerine tanımlanıyor.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » hgs |

İlgili Haberler