Koruyucu aileye sigorta güvencesi

Çalışma Hayatı,

 

Koruyucu aileye sigorta güvencesi

Bakan Şahin, koruyucu ailede eşlerden birinin isterse asgari ücret tutarı üzerinden sigortalı olabileceğini belirtti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, evlat edinme sırasında bekleyen 200 aileyle bir araya gelerek Koruyucu Aile Hizmeti hakkında bilgi verdi.

Şahin, geçen hafta yayımlanan koruyucu aile yönetmeliğiyle ailelere eğitim sistemi, iyi bir izleme ve takip sistemi getirdiklerini belirterek, il müdürlüklerinde yalnızca koruyucu aile danışmanlığı hizmeti verecek personel bulunacağını kaydetti.

Çocukların ailelere yük olmaması için mali desteği yüzde 45 arttırdıklarına dikkati çeken Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Koruyucu ailelik sistemini gönüllülük sistemi üzerinde güçlendirmek istiyoruz. O yüzden öyle çok mali olarak şunu yaptık demek istemiyoruz. Bu işte ihtiyaç olan şey, maddiyat değil. Ama hayat devam ediyor ve ihtiyaçların giderilmesi gerekiyorsa sosyal devlet gereği hareket ettik ve yönetmeliği de o mantıkla değiştirdik.''

Yönetmelikle aile bireylerinden birinin istemesi halinde sosyal güvenceye kavuşturulacağını bildiren Şahin, ''Bu en radikal değişimlerden bir tanesidir. Annenin sosyal güvenlik sitemi içine girmiş olması emekli olabilme hakkının getirilmiş olması, devlet olarak bunu desteklemiş olmamız da bizim olaya nasıl baktığımızı gösteriyor'' diye konuştu.

Bakan Şahin, 0-3 yaş grubunda 800'e yakın çocuğun beklediğini, bin 400 ailenin de evlat edinmek istediğini bildirdi.

300 TL'lik primi devlet ödeyecek

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Abdulkadir Kaya, yeni düzenlemeyle koruyucu ailede sigortalı olmak isteyen eşin 300 TL'lik priminin devlet tarafından karşılanacağını bildirdi. Kaya, yakın akraba, geçici, süreli ve uzmanlaşmış koruyucu aile modellerinin oluşturulduğunu dile getirdi. 

Evlat edinme sürecinin hızlanması için salondakilere öncelikle koruyucu aile olmalarını öneren Kaya, koruyucu aile olunan çocuğun sırası geldiğinde evlat edinilebileceğini vurguladı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!