quot Çevre hassasiyeti siyasi ranta alet edilmemeli quot

Süleyman Yorulmaz

Ekoloji,

 

"Çevre hassasiyeti siyasi ranta alet edilmemeli"

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili, çevre hassasiyetinin siyasi ranta ve provokasyona alet edilmemesi gerektiğini belirtti.

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz, Taksim Gezi Parkı konusunda bir grubun göstermek istediği masum çevre hassasiyetinin tam bir çevre düşmanlığına dönüşmesini esefle izlediklerini belirtti.

Yorulmaz, şunları kaydetti:

"Birkaç ağacı koruma adına başlatılan eylemlerin provoke edilerek, siyasi rant malzemesi yapılması, bütün çevre gönüllülerini derinden yaralamıştır. Siyasi erkin attığı yanlış bir adım binlerce kat yanlışlıkla devam ettirilmek istenmektedir. Vatandaşın alın terini, el emeğini, tüyü bitmedik yetimin hakkı bulunan kamu malını telef ederek yapılan hak ve özgürlük arama girişimlerini çevreye yapılan en büyük haksızlık olarak değerlendiriyoruz. Hiç bir çevre gönüllüsü, şehrin içinde son derece az bulunan bu tür yeşil alanların bina yapma adına ortadan kaldırılmasını savunamaz. Bu tür yeşil alanların kamulaştırma yapmak pahasına da olsa korunması, hatta daha da genişletilmesi gerektiğine inanıyoruz. Yol ihtiyacımız için kamulaştırma yapıldığı gibi, yeşil alanları arttırmak için de kamulaştırma kararları alınması gerektiğine inanıyoruz."

"YOLA DEĞİL, YAPILAŞMADA YOĞUNLUK ARTIŞINA KARŞIYIZ"

"Yollar şehrin can damarlarıdır, hiçbir zaman tıkanmamalı, sürekli akıcı hale getirilmelidir" diyen Yorulmaz, ÇEKÜD olarak yola karşı değil, yapılaşmada yoğunluk artışına karşı olduklarını vurguladı.

ÇEKÜD'ün gelecek stratejisinin yetişkin ağaçların olduğu bir koruyu, yetişkin tek bir ağacı bile, bir binaya değişmeme üzerine oluştuğunu ifade eden Yorulmaz, " Çevre hassasiyeti siyasi ranta ve provokasyona alet edilmemelidir. Taslak projenin revize edilerek mevcut ağaçların korunması, olayların arkasındaki art niyetli bütün hesapları boşa çıkaracaktır. Siyasi rant malzemesi yapılan bu tür protestolar çevre hassasiyetini ve çevrecilere olan kamuoyu güvenini son derece sarsmaktadır. Sosyal medyada oluşan bilgi kirliliği; kafa karışıklığının, tansiyonun ve tepkilerin hızla artmasına sebep olmaktadır" dedi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Gezi Parkı | ÇEKÜD |

İlgili Haberler