Rus Merkez Bankası faizi çeyrek puan indirdi

Dünya,

 

Rus Merkez Bankası faizi çeyrek puan indirdi

Rusya Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, politika faizi yüzde 10'dan yüzde 9,75'e çekildi

Rusya Merkez Bankası, ülkede enflasyonun beklentilerin üzerinde gerilemeye devam etmesiyle faiz oranını 25 baz puan indirerek yüzde 9,75'e çekti.

Rusya Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, politika faiz oranı yüzde 10'dan yüzde 9,75'e çekildi. Açıklamada, enflasyonun beklentilerin üzerinde yavaşlamaya devam etmesi ve ekonomik faaliyetlerin toparlanmasından dolayı faiz indirim kararı alındığı ifade edildi.

Ülkede enflasyon riskinin artık düştüğünün vurgulandığı açıklamada, faiz oranlarının daha da aşağıya çekilmesi için bu yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde enflasyon oranlarındaki hareketliliğin yakından takip edileceği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, petrol fiyatları için tahminlerin muhafazakar seviyede tutulduğu, yıl sonu petrolfiyatlarının varil başına 40 dolar seviyesinde olmasının beklendiği belirtildi.

2015’in başından bu yana faiz oranlarını yüzde 17 seviyesinden kademeli olarak indiren Rusya Merkez Bankası, geçen yılın eylül ayında politika faizini yüzde 10’a kadar düşürmüştü.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » rusya | Rus Merkez Bankası |

İlgili Haberler