ABD ekonomisi 3 çeyrekte yüzde 3 büyüdü

Dünya,

 

ABD ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 3 büyüdü

Ülke ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde Harvey ve Irma kasırgalarına rağmen yüzde 3 büyüyerek beklenenden iyi performans gösterdi.

ABD ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde kasırgalara rağmen yüzde 3büyüyerek beklentileri aştı.

ABD Ticaret Bakanlığı, temmuz-eylül dönemine ait öncü Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) tahminlerini açıkladı.

GSYH’nın üçüncü çeyrekte yüzde 3 arttığı belirtilen açıklamada, büyümeyi tüketici harcamaları, stok yatırımları, kamu harcamaları ve net ihracatın desteklediği bildirildi.

Ülke ekonomisinin Harvey ve Irma kasırgalarına rağmen yüzde 3 büyümesi piyasaları şaşırttı. İkinci çeyrekte yüzde 3,1’e ulaşan GSYH artışına ilişkin üçüncü çeyrek beklentisi 2,6 seviyesindeydi.

Verilere ilişkin rapora göre, Amerikan ekonomisinin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturan kişisel tüketim harcamaları (PCE) da üçüncü çeyrekte yüzde 2,4 ile beklentinin üzerinde arttı.

Söz konusu verinin yüzde 2,1 artması bekleniyordu.

Raporda, ayrıca GSYH fiyat endeksinin yüzde 2,2 ve çekirdek PCE endeksinin üçüncü çeyrekte yüzde 1,3 arttığı bildirildi. Endekslere ilişkin piyasa beklentisi sırasıyla yüzde 1,7 ve 1,3 yönündeydi. 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » abd ekonomisi |

İlgili Haberler