2011'de şirket evlilikleri 14 milyar dolara çıktı

Şirketler 1,

 

2011'de şirket evlilikleri 14 milyar dolara çıktı

Ernst&Young Türkiye'nin Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2011 Raporuna göre, geçtiğimiz yıl en büyük 10 işlem 7,8 milyar dolar ile toplam işlem hacminin yüzde 68'ini oluştururken, özel sermaye fonları 39 işlem ile rekor kırdı.

Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölümünün, her yıl hazırladığı ve bu yıl 10.'sunu yayınladığı Birleşme ve Satın Ama İşlemleri 2011 Raporu düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.
   
Rapora göre, yabancıların dahil olduğu işlemlerde AB ülkelerinin ağırlığı sürmekle birlikte, işlem sayısı ile ABD (18) ve İngiltere (13) başı çekti. Bu ülkeleri sırasıyla Almanya (10), Çin-Hong Kong (8), İtalya (7) ve Fransa (7) izlerken, işlem hacmi bazında ise İngiltere ve Malezya ilk sıralarda yer aldı. Bu ülkeleri ABD, Rusya ve İtalya izledi.
   
Son yıllarda özel sermaye fonlarının Türkiye'ye artan ilgisinin 2011 yılında zirve yaptığı ve özel sermaye fonlarının toplam 39 işlem ile rekor kırdığına işaret edilen rapora göre, değeri açıklanan işlemler esas alındığında toplam yatırım tutarları 672 milyon dolara ulaşan özel sermaye fonları önceki yıl sadece 24 işlem ve 283 milyon dolarlık işlem hacmi gerçekleştirmişti.
   
Bu yıl toplam işlem adedinin yüzde 15'ini oluşturan özel sermaye fonlarının gerçekleştirdiği en yüksek hacimli işlem ise Gözde Girişim Sermayesi ve Turkish Retail Investments'ın Bizim Toptan ile gerçekleştirdiği, Şok Mağazalarını satın alma işlemi oldu.
    
-Mey İçki 2,1 milyar dolar ile ilk sırada-
    
2010 yılında sektörel bazda, hem işlem hacmi hem de işlem adedi bazında enerji sektörü en önemli kalemi oluştururken, 2011 yılında işlem hacmi açısından yiyecek-içecek sektörü ile işlem adedi bazında 34 işlemle bilişim sektörü öne çıkan sektörler olarak dikkat çekti.
   
Yiyecek-içecek sektörünün öne çıkmasını sağlayan işlem ise 2,1 milyar dolarlık işlem değeri ile Mey İçki olurken, İngiliz Diageo tarafından satın alınan Mey İçki, geçtiğimiz yıl en yüksek değerli satın alma işlemi ile işlem değeri açıklananlar arasında da ilk sırada yer aldı.
    
Geçtiğimiz yıl yiyecek-içecek sektöründe 27 işlemde toplam 3 milyar 178 milyon dolarlık işlem hacmi ortaya çıktı.

Rapor, önümüzdeki dönemde de yiyecek-içecek sektörünün, yatırımcının ilgisini çekmeye devam edeceğini öngörüyor. Birleşme ve satın alma işlemlerinin ağırlıklı olarak gerçekleştiği diğer sektörler arasında ise ulaştırma, sağlık, üretim, finansal hizmetler ve enerji yer alıyor.
    
-İşlemlerin yüzde 29'u kamu kaynaklı-

2010 yılında toplam 15,5 milyar dolar tutarında gerçekleşen kamu işlemleri, değeri açıklanan işlemlerin yüzde 59'unu oluştururken, 2011'de kamu kaynaklı işlemlerde önemli miktarda düşüş gözlendi ve bu oran yüzde 29 olarak gerçekleşti.
    
Geçtiğimiz yıl ön plana çıkan kamu kaynaklı işlemlerin başında Ak-Can Şeker'in 656 milyon dolar teklif ettiği Şeker Fabrikaları-C Portföyü ve Kolin-Limak Grubunun 266 milyon dolar teklif ettiği Şeker Fabrikaları-B Portföyü özelleştirme ihaleleri geldi.
  
Ayrıca, Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubunun İstanbul Deniz Otobüsleri ihalesini 861 milyon dolar bedel ile kazanması, TAV'ın İzmir Adnan Menderes Havalimanı işletme hakkı devri ihalesini 868 milyon dolar ile kazanması ve Sky Line Havacılık-Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubunun Çukurova Bölgesel Havalimanı işletme hakkı devri ihalesini 465 milyon dolar ile alması 2011'de ön plana çıkan diğer kamu kaynaklı işlemler oldu.
    
Rapora göre, 2010 yılında milyar dolar tutarını aşan 8 işlem gerçekleşirken, 2011 yılında milyar doları aşan sadece 2 işlem gerçekleşti. 2,1 milyar dolar tutarındaki Diageo-Mey İçki ve 1,3 milyar dolar tutarındaki Acıbadem Sağlık Grubu-Integrated Healthcare Holdings, Khazanah Nasional Berhad işlemleri değeri açıklanan işlemler içinde en yüksek tutarlı işlemleri oluşturdu.
    
 -Küçük boyutlu işlemlerdeki artış ortalamayı düşürdü-
    
Küçük boyuttaki işlemlerin sayısındaki artış, ortalama işlem hacmini düşürürken, 2011'de en büyük 10 işlem 7,8 milyar dolar ile toplam işlem hacminin yüzde 68'ini oluşturdu.
    
Rapora göre, işlem değeri açıklanan en büyük 10 işlem Mey İçki, Acıbadem Sağlık Grubu, Adnan Menderes Havalimanı, İstanbul Deniz Otobüsleri, Şeker Fabrikaları-C Portföyü, MMK Atakaş, Çukurova Havaalanı, Set Group Holding, Şok Marketler ve Star TV olarak sıralandı.
   
2012 yılı beklentilerinin de yer aldığı raporda, 2010 yılında gerçekleştirilen özelleştirme işlemlerinde, elektrik dağıtım bölgeleri ihalelerini kazanan yatırımcıların birçoğunun finansman sıkıntıları sebebiyle ödemelerini yapamayarak 2011 yılında süreçten çekilmeleri ve bazı büyük çaplı kamu projelerinin ihale takvimlerinin ertelenmesi ve dünyada devam eden ekonomik sıkıntılar dolayısıyla, 2012 yılının birleşme ve satın alma işlemleri açısından zor bir yıl olacağına dikkat çekiliyor.
    
-Türk iş dünyasının birleşme ve satın almalara bakışı-
    
Ernst&Young, ayrıca rapor dahilinde Türk iş dünyasının önde gelen isimleri ve üst düzey yöneticileri ''Türk iş dünyasının birleşme ve satın alma faaliyetlerine bakışı'' konulu geleneksel anketinin sonuçlarını da açıkladı.
   
Anket sonuçlarına göre, yılın işlemi olarak Mey İçki'nin Diageo tarafından satın alınması ve İDO özelleştirmesi seçildi. Ankete katılanların yüzde 65'i, 2011 yılında gerçekleşen işlem hacminin beklenin altında olduğunu düşünüyor.
   
Ayrıca katılımcıların yüzde 68'i, özel sermaye fonlarının birleşme ve satın alma işlemlerindeki varlığının artmasını olumlu buluyor. Katılımcıların yaklaşık yüzde 24'ü, 2010 yılında olduğu gibi 2012'de de enerji sektöründe hareketlilik olmasını bekliyor. Bunu sırasıyla hizmet sektörü, gayrimenkul ve yiyecek-içecek sektörleri izliyor. Türkiye'de bu alandaki işlemleri etkileyen en önemli unsurun siyasi istikrar olduğunu savunan yöneticilerin yüzde 36'sı, yaptıkları görüşmelerin olumsuz sonuçlanmasını da birincil olarak fiyata bağlıyor.
  
Ankete katılanların yüzde 62 gibi çoğunluğu, AB bölgesindeki kriz ortamından Türkiye'nin sınırlı etkileneceği düşüncesini taşıyor. Yöneticilerin yüzde 51'i ise bu yıl Türkiye'deki yatırım ortamının durağan olacağını öngörüyor.
    
-''Her açıdan cazip ülke''-

Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, Avrupa'daki konjonktür dikkate alındığında 2011 yılında gerçekleşen 14 milyar dolar civarındaki birleşme ve satın alma işlem tutarını başarılı olarak değerlendirdi.
   
2012 yılında Türkiye'nin, dünyadaki tüm ekonomik sıkıntılara ve çevresindeki politik belirsizliklere rağmen hem ekonomik hem de politik olarak önemli bir güç ve söz sahibi bir ülke olarak ön plana çıkacağını dile getiren Cantekinler, dolayısıyla bu yılın yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye devam edecek bir yıl olmasını öngördüklerini vurguladı.
    
Cantekinler, 2012 yılında büyümede yavaşlamanın beklendiği Türkiye'nin demografik yapısı, yüksek iç talebi ve kendine has dinamikleri ile sadece birleşme ve satın alma işlemleri açısından değil, her açıdan cazip bir ülke olacağını söyledi.
    
Türkiye'ye yabancıların ilgisine işaret eden Cantekinler, şimdiye kadar genellikle alım yönünde olan ilginin yabancıların kendi şirketlerini satmaları yönünde de olmaya başladığını, özellikle Doğu Avrupa'dan bu yönde teklifler geldiğini, bunu pozitif değerlendirdiklerini vurguladı.
 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!