Brent petrolün varili 48 dolar civarında seyrediyor

Ekonomi,

 

Brent petrolün varili 48 dolar civarında seyrediyor

Brent petrolün varil fiyatı, dün Amerikan PetrolEnstitüsü (API) haftalık petrol stok verileri sonrası 48,31 dolardan işlem görüyor.

Brent petrolün varil fiyatı, dün Amerikan PetrolEnstitüsü (API) haftalık petrol stok verileri sonrası 48,31 dolardan işlem görüyor.

Brent petrolün varil fiyatı, dün 48,33 dolardan güne başlamış ve gün içinde en yüksek 48,79 doları görmüştü. Bu sabah güne 48,16 dolardan başlayan Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.45 itibarıyla yüzde 0,31 artarak 48,31 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varili ise 46,02 dolardan alıcı buldu.

ABD’de dün açıklanan haftalık stoklar beklentilerin aksine 2,75 milyon varil artınca, petrolün varil fiyatındaki yükseliş sınırlı kaldı. 

Ayrıca, British Petroleum (BP) 2017 Dünya Enerji İstatistik Görünümü verilerine göre, düşük petrol fiyatlarından olumsuz etkilenen ABD'nin petrol üretimi, 2016'da bir önceki yıla göre yüzde 3,2 düşüş göstermesine rağmen,  günlük ortalama 12,35 milyon varille dünya genelinde ilk sıraya çıktı. Geçen yıl, Suudi Arabistan günlük ortalama 12,34 milyon varillik üretimle ikinci, Rusya da günlük ortalama 11,22 milyon varillik üretimle üçüncü oldu. 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) dün açıklanan "Petrol Piyasası Raporu"na göre ise, mayısta küresel petrolarzı bir önceki aya göre günlük 130 bin varil artışla 95 milyon 740 bin varile çıktı. OPEC'in ham petrol üretimi mayısta bir önceki aya göre günlük 336 bin varil artışla 32 milyon 140 bin varil oldu. OPEC'in üretimini artırmasıyla mayısta küresel petrol üretimindeki payı yüzde 33,6'e ulaştı.

Petrol piyasasında gün içinde EIA’nin açıklayacağı aylık petrolraporu ve ABD haftalık petrol stok verileri izlenecek.

Küresel piyasalarda bugün, İngiltere nisan ayı ILO işsizlik, Avro Bölgesi nisan ayı sanayi üretimi, ABD haftalık MBA mortgage başvuruları, ABD mayıs ayı perakende satışlar ve nisan ayı işletme stokları ile Fed faiz kararı takip edilecek.

Uzmanlar, Brent petrolde teknik olarak 49,70 ile 48,90 dolar aralığının direnç bölgesi, 47,75 ile 47,30 dolar aralığının ise destek seviyesi olarak izlenebileceğini belirtiyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Brent petrol |

İlgili Haberler