Afrika nın sömürge görmemiş tek ülkesi

Şirketler 1,

 

Afrika’nın sömürge görmemiş tek ülkesi

Liberya İstanbul Fahri Konsolosu Adem Ceylan, "özgürlerin toprağı" anlamını taşıyan Liberya’nın daha önceden köleleştirilmiş Afrika asıllı Amerikalıların özgür çocukları tarafından kurulmuş olmasıyla beraber sömürge yönetimi görmemiş tek ülkesi olduğunu belirtti.

Aynı zamanda da Afrika kıtasının en eski Cumhuriyeti olduğunu da dile getiren Ceylan, buna rağmen ülkenin son dönemlerde iki büyük İç Savaşa sahne olduğunu kaydetti. İTO Ticaret Gazetesi'nde yer alan habere göre Ceylan, bu durumun ülke ekonomisine de büyük zarar verdiğini sözlerine ekledi.

MADENCİLİK VE İNŞAAT SEKTÖRÜNE YATIRIM YAPILABİLİR
Batı Afrika kıyısında Atlantik Okyanusuna sahilli ülkemiz aynı zamanda kuzeybatısında Sierra Leone, kuzeyde Gine, doğuda Fildişi Sahilleri'ne sınırlı olan ülkede özellikle madencilik ve inşaat sektörü alanında yatırım yapılabileceğini kaydeden Ceylan, ülkede şirket kurmanın da zor olmadığını ifade etti.

Ceylan Liberya ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Liberya’da en büyük ve faal limanı başkent MONVORIA da bulunan ve aynı adı taşıyan MONVORIA Limanıdır Yakın zamanlarda biten iç savaşın arkasından yeniden yapılandırılarak son zamanlarda faaliyete başlayan bir diğer limanı da BUCHANAN Limanıdır. Kurulan bu yeni hükümetle beraber ülkede yatırım faaliyetleri artmıştır ve son dönemlerde tüm Afrika kıtası geneline yayılan yeni yatırım olanakları ülkemizde de hissedilmeye başlamıştır. Bunun yanı sıra ülkemiz altın-elmas madenciliği, demir, kauçuk, inşaat, tarım, hayvancılık konusunda yatırıma açık olmakla beraber Afrika'nın ve nerdeyse de dünyanın en büyük demiryolu hurda deposudur.”


10 BİN DOLARA ŞİRKET KURABİLİRSİNİZ
Liberya’da 10–15 bin dolara şirket kurmanın kolaylığından da bahseden Ceylan, bununla beraber yabancı bir şirketinde faaliyet gösterip iş yapabilmesi için kayıt yaptırmanın zorunlu olduğunu dile getirdi. Bunun da maliyetinin yaklaşık 10 bin dolar olduğunu ifade eden Ceylan, şirketler noter vasıtasıyla kurulup onaylanıp Finans ve Ticaret Bakanlıklarına belgelerinin onaylatılması ile faaliyete açık hale geldiğini söyledi.

Liberya’da vergi sisteminin de çok basit olduğuna dikkat çeken Ceylan, konu ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Gelir vergisi oranı yüzde 3. İthalatta ise ürünlere göre değişen oranlar vardır. İstihdama yönelik yatırımlarda ise gümrükler sıfıra kadar çekilebiliyorken onun yanında da aynı zamanda o üretilen malların ithalatına kota koydurulabiliyor. Ama Türkiye-Liberya arasında henüz ticaret yok denecek kadar az olmasına karşın son bir yıldır, yeni hükümetin tutarlı politikası ile hafif hafif canlanmaya başlamış ve Türk yatırımcılar için henüz keşfedilmeyi bekleyen yeni yatırım pazarı haline gelmiştir.“

ÜLKEDE TÜRK NÜFUSU ARTIYOR
Liberya İstanbul Fahri Konsolosu Ceylan’ın verdiği bilgilere göre ülke vatandaşlık vermemekle beraber, yabancı elemanlar için oturum ve çalışma izini gerektirmekte ve de bunu kolaylıkla sağlayıp vermektedir. Burada bulunan, Türk okulunda görev yapan Türk öğretmenlerimiz, UN- Unıted Natıon/Birleşmiş Milletlerde çalışan Türk personeli ve Türk polislerimiz Liberya'nın nüfusunu yaklaşık yüzde 5 oranında arttırdı.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!