Brent petrol 57 doları zorluyor

Enerji,

 

Brent petrol 57 doları zorluyor

Brent petrolün varil fiyatı bugün itibarıyla 57 dolar bandını zorluyor

Brent petrolün varil fiyatı dün 56,11 dolardan güne başlarken gün içinde en yüksek 56,28'i gördü. 

Bu sabah güne 56,72 dolarla başlayan brent petrol, saat 10.06 itibarıyla yüzde 0,15 değer kazanarak 56,81 dolardan işlem gördü. Gün içinde ise en yüksek 56,98 dolara yükseldi. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varil fiyatı da yüzde 0,15 değer kazanarak 54,46 dolardan alıcı buldu.

Bugün küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın Açık Piyasa Komitesi toplantısı tutanakları, Almanya'nın şubat ayı Ifo endeksleri, İngiltere'nin 2016 yılı 4'üncü çeyrek Gayri Safi Yurt İçi Hasıla verileri ile Avro Bölgesi ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi'nin petrol fiyatları üzerindeki dolaylı etkileri izlenecek.

Ayrıca bugün Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından ABD petrol stok verilerinin açıklanması bekleniyor.

Dün, ABD Enerji Enformasyon İdaresi şubat ayı Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu'nda, ABD'nin ham petrol üretiminin 2017'de günlük ortalama 9 milyon varil, 2018'de ise günlük ortalama 9,5 milyon varil olmasını öngördüklerini açıkladı. 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün üretimi kısma kararına büyük oranda sadık kalmasına rağmen ABD'den gelen veriler petrolde fiyat artışını kısıtlıyor.

Uzmanlar, brent petrolün varil fiyatında 54,20-53,70 dolar aralığının destek, 55-55,60 dolar bandının ise direnç konumuna geldiğini belirtiyor.

 

 

 


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Petrol | Brent petrol |

İlgili Haberler