Brent petrol 56 doların üzerinde

Enerji,

 

Brent petrol 56 doların üzerinde

Brent petrolün varil fiyatı, dün Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) açıklanan petrol stok verilerinin ardından 56 dolarda yatay seyir izliyor.

Brent petrolün varil fiyatı dün 56,72 dolardan güne başlarken gün içinde en yüksek 57,01 doları gördü. 

Bu sabah güne 56,23 dolarla başlayan brent petrol, saat 10.15 itibarıyla yüzde 0,30 değer kazanarak  56,40 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varil fiyatı da yüzde 1,01 değer kazanarak 54,13 dolardan alıcı buldu.

Küresel petrol fiyatlarında dün Amerikan PetrolEnstitüsünün (API) açıkladığı stok verileri etkili oldu. API'ya göre, ülkede petrol stokları 884 bin varil düştü. Uzmanlar stokların 3,3 milyon varil artmasını bekliyordu.

Bugün küresel piyasalarda, Almanya'da açıklanacak büyüme rakamları ve ABD'de açıklanacak makro ekonomik verilerin petrol fiyatları üzerindeki dolaylı etkileri izlenecek.

Ayrıca bugün ABD Enerji Enformasyon İdaresi tarafından ABD petrol stok verilerinin açıklanması bekleniyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü üyelerinin, petrol fiyatını artırmak ve piyasadaki fazla arzın önüne geçmek için aldıkları üretimi kısma kararına büyük ölçüde sadık kalmaları ve bu hafta ABD'den gelen stok verileri, petrolfiyatlarını yukarı yönde etkiledi.

Uzmanlar, brent petrolün varil fiyatında 55,70-55,20 dolar aralığının destek, 57,10-57,60  dolar bandının ise direnç konumuna geldiğini belirtiyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Petrol |

İlgili Haberler