Küresel LNG talebi 265 milyon tona ulaştı

Enerji,

 

Küresel LNG talebi 265 milyon tona ulaştı

Küresel sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) talebi 2016'da 265 milyon tonla, yaklaşık 500 milyon hanenin bir yıllık enerji ihtiyacını karşılamaya yetecek seviyeye ulaştı.

Shell tarafından ilk kez yayımlanan Küresel LNG (küresel sıvılaştırılmış doğalgaz) görünümü raporuna göre, Asya ve Orta Doğu’da beklentilerin üzerinde artan LNG talebi, Avustralya’daki üretim artışını dengeledi. Böylece 2016 yılında, arz ve talep açısından dengeli bir LNG piyasası oluştu.

Geçen yıl, dünyada LNG talebi, yaklaşık 500 milyon hanenin bir yıllık enerji ihtiyacını karşılamaya yetecek seviyeye geldi. LNG piyasasına 2016 yılında ihracatçı olarak katılan Kolombiya, Mısır, Jameika, Ürdün, Pakistan ve Polonya, toplam küresel LNG talebini 265 milyon tona yükseltti.

Rapora göre, küresel LNG talebi, 2015-2030 yılları arasında, her yıl yüzde 4-5 oranında artacak. 

Çin ve Hindistan başı çekiyor

LNG talebindeki artışı hızlandıracak ülkelerin başında Çin ve Hindistan geliyor. Çin ve Hindistan, geçen yıl LNG ithalatlarını toplamda 11,9 milyon ton artırarak 2016'nın en hızlı büyüyen pazarları oldu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Küresel LNG talebi |