quot Dünya Bankasının kararı enerji projelerini etkileyebilir quot

Enerji,

 

"Dünya Bankasının kararı enerji projelerini etkileyebilir"

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Birol, Dünya Bankasının petrol ve doğalgaz yatırımlarını desteklememe kararının bazı enerji projelerini olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol, Dünya Bankasının Fransa'da düzenlenen "OnePlanetSummit" programında açıkladığı petrol ve doğalgaz yatırımlarını 2019'dan sonra desteklememe kararının enerji sektörüne etkilerini AA muhabirine değerlendirdi. 

Birol, Dünya Bankasının kararının, Irak'ta petrol ve doğalgaz yataklarında üretimin artırılmasına dönük projeyi, Ukrayna'nın kaynak çeşitliliği çalışmalarını ve Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) projesini olumsuz etkileyebileceğini belirtti. 

Dünya Bankası bu politikayla Irak'taki projenin ülkeye ekonomik katkısını engellemiş olacak. TAP projesi için de bence önemli bir negatif sinyal veriliyor." diyen Birol, "Ukrayna şu anda enerjinin çok büyük bir kısmını tek bir ülkeden alıyor ve kaynak çeşitliliği yapmaya çalışıyor. Bu da engellenmiş olacak." şeklinde konuştu.

Birol, "Bankanın dünyada her yıl yapılan petrol ve doğalgaz yatırımlarının içindeki payı yüzde 0,4 seviyesinde bulunuyor ama burada politik bir mesaj veriliyor." ifadelerini kullandı.

Bu sinyalin yatırımcıların kaynak bulma konusundaki çabalarını köstekleyebileceğini belirten Birol, "Ama eğer projeler gerçekten karlı yatırımlar ise bu zorlama olsa da bir şekilde finansın bulunacağını düşünüyorum." şeklinde konuştu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Haberler