80 süt ineğinin ani ölümü korkuttu Foto

Kim kimdir,

 

80 süt ineğinin ani ölümü korkuttu (Foto)

Gaziantep'in Oğuzeli ilçesine bağlı Akçakoyun köyünde bulunan süt çiftliğindeki 120 büyükbaş hayvandan 80'i, nedeni bilinmeyen bir şekilde telef oldu. Hayvanların çiftlikte oldukları yerlere yığılıp kalması ve saatlerce can çekişerek ölmesi, hayvan sahibini ve görenleri endişelendirdi.

Hayvanların, 24 saat içerisinde tek tek ölmeye başlaması sonrasında yem, su, saman gibi ürünlerden numuneler alındı. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Farmasotik Toksikoloji Bölümü'ne gönderilen numuneler incelendikten sonra, hayvanların ölümüne neyin sebep olduğu ortaya çıkacak.

Yaklaşık 2 yıl önce Akçakoyun köyünde bulunan süt çiftliğinin işletmecisi Turgut Özkan, geçtiğimiz gün sabah saatlerinde, hayvanlara yemlerini verdikten sonra ilk ölümlerin başladığını belirtti. Hayvanlarda ishal ve ağızlarında da köpürme meydana geldiğini kaydeden Özkan, sebebin araştırılacağını aktardı.

ÖNCE SÜT VERENLER ÖLMEYE BAŞLADI

4 grup yemleme yaptıklarını ifade eden mağdur çiftçi Özkan, "Biz 4 grupta yemleme yapıyoruz. Yem karma makinesinde bin 300 kilo kaba yemi önce karıştırıyoruz. Bunu, 7-8 aylık hayvanlara da yemsiz olarak, mısır ve diğer arpa kırığını karıştırarak veriyoruz. Sütü olmayan, doğurmamısÜT Çİş hayvan dediğimiz düveler için de az bir fabrika yemi kullanıyoruz.

Bin 200 kilogram kaba yemi, kesik yemle karıştırıp onlara döküyoruz. 250 kilogram da süt veren hayvanlara döküyoruz. Zehirlenmeler ilk olarak süt verenlerde başladı. Az yem verdiğimiz grupta zehirlenme belirtileri başladı, fakat ölümler 24 saat sonra meydana geldi. Süt verenlerin tamamı ise ölmeye başladı." diye konuştu.

"ÖLÜMLERİN NEDENİ YOĞUN TARIM İLACI OLABİLİR"

Veteriner Hekim Şaban Koçak da yapılan müdahalede ölümlerin sebebinin yoğun bir tarım ilacına işaret ettiğini vurgulayarak, "Hayvanlarda gördüğüm semptomlardan anladığım bu. Bu zehir, yeme de karışmış olabilir. Ölümlerin durmama sebebi, çok güçlü bir zehir olduğunu gösteriyor. Tedaviye başladıktan sonra hayvanlar tekrar düşüyor. Daha kötü oluyor. Hiçbir hayvan da kurtulacak gibi görünmüyor." şeklinde konuştu.

Öte yandan, onlarca büyükbaş hayvanın çiftlik içindeki görüntüleri yürek burkarken, bazılarının ise can çekişmesi kameralara yansıdı. Hayvanların iç organları, dışkıları, saman, yem ve içtikleri sudan alınan numuneler incelenmek üzere, Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Farmasotik Toksikoloji Bölümü'ne ulaştırıldı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!