Müslüm Gürses son yolculuğuna uğurlandı Foto-Video

Müslüm Gürses

Başarı öyküleri,

 

Müslüm Gürses son yolculuğuna uğurlandı (Foto-Video)

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren sanatçı Müslüm Gürses, Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen tören ve Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Geçirdiği by-pass ameliyatının ardından 4 ay yoğun bakımda tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybeden sanatçı Müslüm Gürses (60), son yolculuğuna uğurlandı.

Gürses için ilk tören Cemal Reşit Rey konser salonunda yapıldı. Törenin yapıldığı salona, ayakta durmakta güçlük çektiği için iki kişinin yardımıyla giren Gürses'in eşi Muhterem Nur'un göz yaşlarını tutamadığı görüldü.

Oturduğu yerde mikron verilen Muhterem Nur, sanatçının tüm sevenlerine teşekkür ederek, ''Dünyanın en iyi insanını kaybettiğim için çok üzgünüm. Onun gibi bir insan bir daha gelmeyecek'' diye konuştu.

-''Sesi hep kulağımızda olacak''-

Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Müslüm Gürses'e Allah'tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diledi.
Bakan Çelik, şöyle devam etti:

''O bize demişti ki 'ya gittiğin yerde mutlu ol, ya da kalbimde tahta sahip ol'... İnanıyoruz ki O hem gittiği yerde mutlu olacak hem de kalbimizdeki tahtını koruyacak. Unutmayalım ki onun ne kadar seversek sevelim onu yaratan Cenab-ı Hak kadar sevemeyiz. Onu hepimizden çok sevenin yanına gitti.''

Gürses'in hayatı boyunca şarkı ve sözlerinde Anadolu insanın sessiz isyanını, Anadolu insanın ifade edemediği çığlığı, yoksulların, dışlanmışların, ötekileştirilmişlerin sesini büyük bir tevazu ve ama güçlü bir sesle ifade ettiğini dile getiren Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Sade bir hayata sahip olmak ama aynı zamanda güçlü bir sese de sahip olmak her kula nasip olmaz. Sade bir hayata sahipti. Güçlü bir sese sahipti. Dün acı haber geldikten sonra Urfa'nın, Adana'nın, Van'ın İzmir'in, İstanbul'un sokaklarında herkes kendiliğinden kendi cenazesine sahip çıktı ve büyük bir ustayı son yolculuğuna uğurlamanın hazırlığını yaptı. Bu törenler çok önemlidir.

Devletimizin büyük bir sanatçıyı uğurlaması çok önemlidir. Ama hepsinden önemlisi halkımızın, sokaktaki vatandaşlarımızın o büyük ustayı uğurlamak üzere kendiliğinden yola dökülmesi ve onu selamlamasıdır. Anadolu şunu biliyor ki her sözünde, şarkısında bu millete dua etti. O sebeple de bu millet de ona dua ediyor. Bu günden itibaren Anadolu'nun sesinin biraz saha eksik olduğunu biliyoruz. Anadolu'nun sessiz yığınlarının kendini ifade eden güçlü seslerinden birini kaybettik.''

Çelik, hayatın gelip geçici olduğunu belirterek, ''İyi bir hayat yaşamak, dışlanmışların, bir kenara itilmişlerin, yoksulların gönlünde taht kurmak hepsinden daha kıymetlidir. O, bunu başardı. Bizim için genç yaşta gitti. Ama birden çok hayatı kendi yaşamına sığdırdı. Onu hiç unutmayacağız. Sesi hep kulağımızda olacak'' diye konuştu.

-''Yeri dolmayacak..''

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de Müslüm Gürses'in hep gönüllerinde yaşayacağını ifade ederek, ''7 duasını ve 40 duasını Şişli Camisi'nde yapacağız. Allah gani gani rahmet eylesin. Bu ülkeden Müslüm Baba geldi geçti'' dedi.
Orhan Gencebay, Müslüm Gürses ile çok eski bir dostluklarının olduğunu belirterek, Gürses ile ilgili anılarını paylaştı.
Gürses'in saygılı ve kadirşinas biri olduğunu hatırlatan Gencebay, sanatçının değerlere özen gösterdiğini kaydetti.

Hastanenin ve doktorların elinden geleni yaptığını vurgulayan Gencebay, ''Allah'ın emri buydu. Allah rahmet etsin, her zaman kalbimizde yaşayacak'' diye konuştu.

Selami Şahin, Gürses ile 40 yıla yakın bir dostluklarının bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi.

''Müslüm Gürses'in yeri dolmayacak. Çok hümanist, kimseye karşı kötülük düşüncesi olmayan biriydi. Din, dil ırk ayrımı yapmazdı. Onu anlatmak için kelimeler yetersiz. Yüreğim yanıyor, Erken ayrıldı. Rahmet diliyorum.''

Nuri Sesigüzel, sahnede Gürses için Fatiha okuttu. Nuri Sesigüzel, Gürses'in değerli bir sanatçı olduğunu dile getirerek, ''Kimseyi kırmazdı. Ha var ha yok, ama sanatta, sözde, yürekte var'' dedi.

Konuşmaların ardından sahneye çıkan sanatçı dostları Gürses'in tabutu başında dua etti. Bu sırada salondaki bazı hayranları da ''Müslüm Baba'' şeklinde slogan attı.

Müslüm Gürses'in cenazesi helallik alınması ve dua okunmasının ardından cenaze namazının kılınacağı Teşvikiye Camisi'ne gönderildi. Bazı hayranlarının Gürses'in cenazesini taşıyan aracın arkasından bir süre yürüdükleri görüldü.

-Törenden notlar-

Ahmet Selçuk İlkan'ın sunuculuğunu yaptığı törende Müslüm Gürses'i anlatan film gösterildi.

Törene katılan Müslüm Gürses'in üvey annesi Emine Akbaş, rahatsızlanınca ambulansa götürüldü. Kısa süreli tedavinin ardından tekrar salona dönen Akbaş, uzun süre Gürses'in tabutuna sarılarak ağladı. Elinde Müslüm Gürses'in fotoğraflarının ve kasetlerinin olduğu bir döviz taşıyan hayranı da tabutun başına gelerek dua etti.

Tören başlamadan önce Gürses'in sevenleri tabutun başına giderek dua etti. Bir hayranı da tabutun üzerine kapanarak ağladı. Tören öncesi erken saatlerde Cemal Reşit Rey konser salonu önünde toplanan Gürses'in bazı hayranlarının üzerinde sanatçının resminin bulunduğu, ''Seni Unutmayacağız. Alem biter, ortam biter, hayat biter, Müslüm Baba sevgisi bitmez'' yazılı beyaz atkı taktığı görüldü. Törene katılan Baki Çiçek de Müslüm Gürses'e benzerliğiyle dikkati çekti.

Sanatçının cenazesinin sahnede hazırlanan platforma getirilişi sırasında salondakiler ayağa kalkarak alkışladı.
Törene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş çelenk gönderdi.

Cami avlusu tıklım tıklım doldu

CRR'deki törenin ardından Gürses'in cenazesi  Teşvikiye Camii'ne götürüldü. Gürses'in sanatçı arkadaşları ve sevenleri cami avlusunu tıklım tıklım doldurdu. Cenaze namazına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büşükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yanı sıra Orhan Gencebay, Adnan Şenses, Nuri Sesigüzel, Ajda Pekkan, Yunus Bülbül, Ferdi Tayfur, Kubat, Ahmet Selçuk İlkan, Şahin Özer gibi çok sayıda ünlü isim de katıldı. Ayrıca Gürses sevenleri de cami avlusunu ve çevredeki sokakları doldurdu.

Cenaze namazı öncesi Kur'an-ı Kerim okundu, tekbirler getirildi. Bazı sevenlerinin gözyaşları döktüğü görüldü. Ünlü sanatçının eşi Muhterem Nur da tabutun başına gelerek dua etti.

Öğle namazından sonra cenaze namazına geçildi. Namaza gelenler saflarla yer bulamayınca imam sık sık uyarılarda bulundu. Namazın ardından tabut omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı. Ünlü sanatçının naaşı Zincirlikuyu Mezarlığı'nda  dualarla toprağa verildi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Haberler