Alevi bilinen Musa Eroğlu'ndan 'Hz Ali' küstahlığı

Musa Eroğlu

Başarı öyküleri,

 

Alevi bilinen Musa Eroğlu'ndan 'Hz.Ali' küstahlığı

Alevi kimliği ile tanınan türkücü Musa Eroğlu, Almanya'da Alevilere şu tavsiyede bulundu: Alevi kültür merkezleri Arapların Ali'si, Hüseyin'i ve Hasan'ıyla uğraşacaklarına bu çocuklara saz çalmayı öğretsinler.

Almanya'nın Dietzenbach kentinde ''Avrupa Saz Okulu''nun 130 öğrencisi, bağlama konseri verdi.
Dietzenbach kentine bağlı Rödermark'taki kültür merkezinde düzenlenen konsere Türkiye'den Hakan Kalaycı, Deniz Erdem, Özlem Özdil ve Yusuf Gül gibi sanatçıların yanı sıra Musa Eroğlu da katıldı. Konseri yaklaşık bin 500 kişi izledi.
Saz okulunda eğitim gören 130 öğrencinin yer aldığı bağlama orkestrası, 12 farklı türküyü seslendirdi. Etkinliğe katılan sanatçılar da yöresel türkülerden oluşan bir konser verdi.

Öte yandan sanatçı Musa Eroğlu, konser öncesi yaptığı konuşmayla bir grup dinleyicinin tepkisini çekti. Konseri öncesinde Alevi derneklerine yönelik yaptığı konuşmada ''Alevi kültür merkezleri Arapların Ali'si, Hüseyin'i ve Hasan'ıyla uğraşacaklarına bu çocuklara saz çalmayı öğretsinler. Türkiye'de devrimi bu çocuklar yapacak'' şeklindeki sözlerine bir grup vatandaş, ''Seni dinlemek de alkışlamak da yok'' diyerek tepki gösterdi ve salonu terk etti.

Avrupa Saz Okulu müdürü Ahmet Aslan, Eroğlu-nun konseri öncesinde yaşananların kendilerinde şok etkisi yaptığını, böyle bir şeyin yaşanmasının herkesi üzdüğünü ifade etti. Eroğlu'nun sanatçı kişiliğiyle sevildiğini söyleyen Aslan, sanatçıların siyaset yapmamaları gerektiğini kaydetti.

Aslan ayrıca konuşmasında türküleri her yere ulaştırmak amacıyla böyle bir organizasyon yaptıklarına işaret ederek, ''Niyetimiz her yöreden türküleri seslendirmek, çünkü türküler tüm yöreleri kapsıyor. Doğu ile batı kültürünü kaynaştırarak bir sentez oluşturmayı hedefledik'' şeklinde konuştu.

Avrupa Saz Okulu gelecek yıl 200 kişilik bir kadroyla daha geniş kapsamlı bir konser vermeyi planlıyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!