Uçak yapımı için kollar sıvandı

Başarı öyküleri,

 

işadamı Mehmet Hattat,

Uçak yapımı için kollar sıvandı

Başbakan Erdoğan, Hema Metal Döküm Fabrikası'nın açılışında 'Tank değil Sayın Hattat, uçak üretimi istiyorum' diye seslenince işadamı Mehmet Hattat, kolları sıvadı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan, 'yerli oto'dan sonra yerli uçak talebi gelince, Türk sanayici derhal harekete geçti... Hattat Holding bünyesindeki Hema Metal Döküm Fabrikası'nın açılışına canlı bağlantı ile katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mehmet Hattat'ın milli tank projesi power pack sistemlerine talip olduğunu söylediği anda 'Tank değil Sayın Hattat, uçak üretimi istiyorum' diye seslenmişti. Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat'a Başbakan'ın 'uçak talebi' ile ilgili ne düşündüğünü sorduk. Hattat: 'Başbakan önümüze böyle bir hedef koydu. Bize de bunu gerçekleştirmek düşer' dedi.


Başbakanın talebi üzerine havacılık sektöründe ileri olan Amerika, Kanada, Fransa, Almanya, Hollanda gibi ülkelerden uçak üreticisi firmalar ile temasa geçtiklerini anlatan Hattat, 'Know-how alabilmek için bu firmalarla anlaşmalar yapmamız gerekiyor. Bu da en azından 1-2 yıl sürer. Yerli uçak, çok zor bir hedef ama imkansız değil. Başbakanımız boşuna koymaz bu hedefi' dedi. Türkiye'nin otomotiv kadar olmasa da havacılık sektöründe bir temeli bulunduğunu ifade eden Hattat, 1984 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteren TUSAŞ'ın deneyimine dikkat çekti. Mehmet Hattat, 'yerli uçak' yatırımının 1 milyar doların üzerinde yatırımla hayata geçebileceğini sözlerine ekledi.

Çin'den 2 milyar $'lık anlaşmayla döndü
Hattat Holding, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Çin seyahatinde de önemli bir anlaşmaya imza attı. Avic International ve CPIPEC firmaları ile 2 milyar dolar yatırım bedelli anlaşma imzaladıklarını söyleyen Hattat,  mevcut yeni yapılmış olan santrallere nazaran daha yüksek bir maliyetle yapılacak bu santraller için 'pahalı olsun ama ekolojik dengeler korunsun' yorumunu yaptı.

4 sektörde 17 şirket
1996'DA kurulan Hattat Holding'in bünyesinde 17 şirket var. Enerji, otomotiv, turizm ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren holdingin amiral gemisi Hema Endüstri. Holding'in Çerkezköy'deki otomotiv bölümü 11 fabrikadan oluşuyor. Enerjide ise Karadeniz Enerji adı altında Zonguldak, Amasra ve Kandilli'de elektrik santralları, kömür madeni, metan gazı, petrol ve doğalgaz üretimi yapıyor. Güzelce'deki 'Pearl of İstanbul' ve Maslak'taki 'Diamond of Istanbul' da yeni projeler arasında yer alıyor.

Türk Hava Kurumu da 'Mercedes'ten ucuz' uçak için çalışıyor
TÜRK Hava Kurumu Başkanı Osman Yıldırım geçtiğimiz mart yaptığı açıklamada yerli otomobil kadar kamuoyunda yer bulmasa da Türkiye'nin önemli projelerinden birinin de yerli uçak olduğunu hatırlatmış, ilk yerli uçağın 2014'te havada olmasının hedeflendiğini söylemişti. Yıldırım, 2011 yılında yerli uçağın üretilmesi için çalışmaya başladıklarını açıklayıp, 'İlk yerli uçağın yerlilik oranı yüzde 90'ın üzerinde olacak. Motoru Türkiye'de üreten iki kuruluş var. Bu teknoloji Türkiye'de var. Yazılım konusunda da THK Üniversitesi'nin bilgisayar mühendisleriyle birlikte, yazılım firmalarıyla birlikte yapacağız. 2013'ün ilk yarısında uçak test uçuşlarına başlayacak' demiş ve  eklemişti: Üretilecek yerli uçak bir Mercedes'ten daha ucuz olacak...

Kendi savaş uçağımızı üreteceğiz
MİLLİ Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da geçtigimiz günlerde Türkiye'nin çok yakın gelecekte kendi savaş uçağını da üretir hale geleceğini belirtmiş, 'Yerli üretim savaş uçağı için çalışmalarımız aralıksız olarak devam ediyor' demişti.

Erdoğan'la Merkel'i traktöre bindirdi
KIVRAK zekasıyla tanınan Kayserili iş adamı Mehmet Hattat, 2007 yılında Hannover Sanayi Fuarı'nı dolaşan Almanya Başbakanı Merkel ve Tayyip Erdoğan'ı Hattat traktörüne bindirip,  değeri milyon dolarla ölçülemeyecek tanıtım sağlamıştı. Bu sayede Hema Grubu aralarında Financial Times ile Bild'in bulunduğu dünya çapında 68 gazeteye ve 45 tv kanalına haber oldu ve tarihinin en büyük ihracat anlaşmasına imza attı.

AKŞAMYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!