Devletin 'derin' yüzü Koman

Başarı öyküleri,

 

Teoman Koman kimdir 28 Şubat

Devletin 'derin' yüzü Koman...

28 Şubat soruşturması kapsamında bugün gözaltına alınan Teoman Koman Paşa kimdir? Adnan Menderes, Cavit Çağlar'la ilişkisi nedir? TSK'daki rütbeli personele namaz kılmayı yasaklatmış mıdır? İşte bu ve benzeri soruların cevapları!...

SONDEVİR/ÖZEL

28 Şubat operasyonunun 5. Dalgasında gözaltına alınan Dönemin Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Teoman Koman, hep devletin ‘derin’ yüzü olarak tanındı.

Daha üsteğmenliği döneminde adı darbecilerle anılmaya başladı. Yassıada’da kaldığı dönemde Merhum Başbakan Adnan Menderes’in başına nöbetçi dikilen ‘Üstteğmen Koman’, Menderes’e küfür eden ve tokat atan isimlerden birisi olarak gösterildi. Bazı kitaplara da giren bu anekdotlar Koman veya avukatları tarafından hiç yalanlanmadı.

29 Ağustos 1988 ile 27 Ağustos 1992 tarihleri arasında Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı yapan Teoman Koman, Susurluk olaylarının yaşandığı dönemde yeniden Türkiye’nin gündemine oturdu. Konuyla ilgili hiçbir kurum ve kişiye hesap verme tenezzülünde bulunmayan Koman Paşa, kendisini dinlenmek üzere çağıran TBMM Susurluk Komisyonu’na aynen şu cevabı verdi: Onlar kim oluyor da beni ifadeye çağırıyor. Hiç kimseye ifade vermem…''

Jitem ve faili meçhul cinayetler davalarında da hep onun adı anıldı. Herkes Jitem’in gerçek kurucusu olarak onu işaret etti ama kimseye yine ifade vermedi. Hatta bir gazetecinin faili meçhul cinayetlerin neden birden kesildiğine ilişkin sorusuna ‘Demek ki gerek kalmamış’ dediği bile iddia edildi. Hizbullah konusunda da, “Hangi Hizbullah? Bir İran’daki Hizbullah vardır, bir de PKK’nın baskılarına karşı kendini koruyan, dini inançları kuvvetli vatandaşlar” diyerek ‘derinliğini’ ortaya koyan Paşa icraatlarını 28 Şubat döneminde taçlandırdı.  

Post modern darbecilerin çelik çekirdeklerinden birisi olduğu belirtilen Koman, 15 Şubat 1996 tarihli 'ezan' genelgesiyle TSK’da görev yapan ‘sivil’ ve ‘rütbeli’ personele ‘namaz’ kılmayı yasaklattı. Bizzat kaleme aldığı iddia edilen genelgede  aynen şu ifedeler yer aldı:

 -Mescitlere rütbeli personel ile sivil memur ve işçiler giremeyecek. Bunlar, ibadetlerini evlerinde ve sivil kıyafetli olmak kaydıyla herkese açık camilerde yapacaklar.

-Kışla içinde ve dışarıda yapılacak ibadette mesai saatlerine uygunluk esas alınacak.

-Kışla mescitlerinde ve camilerde ezan okunmayacak. Ezan, dışarıdaki camilerden dinlenecek veya saate göre ibadete başlanacak.

-Cami ve mescitlerde sadece Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yayınlanmış Kur'an ve dergiler bulundurulacak.

-Mescit ve camilerde cüppe ve sarık kullanılmayacak. İmamlık yapan kişiler normal er kıyafetiyle bu görevi yürütecekler.

Tabi ki Koman emekliliğinde de ‘derin’liğini ortaya koydu ve birikimini (!) İnterbank’a yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak göreve atanarak  Cavit Çağlar’ın hizmetine sundu. 

O dönem, iflas eden bankalar arasında bulunan İnterbank’a ilişkin davaya bakan Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesi, İnterbank’tan yurtdışına kaçırılan 1 milyar dolarının izini bulmuş ve davanın sanıklarının ABD’deki hesaplarına ve malvarlıklarına el konulması talebiyle ABD resmi makamlarına başvurmuştu. Hesaplarına ve malvarlıklarına el konulması istenen sanıklar arasında Çağlar’ın yanı sıra Teoman Koman da bulunuyordu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.


Yorum
Hesap
Antikoman
Kimseye hesap vermem kısmı bu dünyada olabilir ama öteki tarafta bu yaptıklarının hesabını verecektir hiç şüphesi olmasın. Orda bir tokat ve küfürle kurtulamayacağına da eminim.
14/12/2013, 11:57
İLGİ
UAKLARDAN
ELKONULABİLMİŞMİ
29/05/2012, 13:44

Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » 28 Şubat | Koman |

İlgili Haberler