Sanayi üretimi Şubat ayında aylık bazda gerilerken yıllık bazda arttı

Rakamlarla Türkiye ve Dünya,

 

Sanayi üretimi Şubat ayında aylık bazda gerilerken yıllık bazda arttı

Türkiye'de sanayi üretimi Şubat ayında aylık bazda yüzde 0,4 düşerken, yıllık bazda ise yüzde 1 artış kaydetti

Türkiye'de sanayi üretimi Şubat ayında aylık bazda %0.4 düştü, yıllık bazda ise %1 ile beklentilerin altında artış kaydetti.

Beklenti aylık %1.2, yıllık %2.5 artıştı.

TÜİK verilerine göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %5 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi %0,9 azaldı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %0,6 arttı.

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %1 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %13,6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %0,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %9,4 arttı.

En fazla azalış sermaye malında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en fazla azalış %4,6 ile sermaye malında gerçekleşti.

En fazla azalış diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en fazla azalış %21 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, %11,4 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve kok kömürü ve rafine edilmiş Petrol ürünleri imalatı takip etti.

En yüksek artış içeceklerin imalatında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %6,9 ile içeceklerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %5,8 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı ve %4,3 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı takip etti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Sanayi üretimi |

İlgili Haberler