Ziraat odaları Kimse bizim pirincimizle oynamasın

Pirinç (Arşiv)

Eko Gündem,

 

Ziraat odaları: Kimse bizim pirincimizle oynamasın

İpsala Ziraat Odası Başkanı Darcan: ""Dünya kalitesinin üstündeyiz. Kimse bizim pirincimizle oynamasın. Bölgemiz pirincinin ve topraklarının temiz olduğuna dair analiz raporları vardır ve her zaman ortaya koymaya hazırız" diye konuştu.

Edirne’deki üç ziraat odasının başkanı, bölgede üretilen pirinçte kanserojen madde olmadığını ifade etti.

İpsala Ziraat Odasında düzenlenen toplantıda, İpsala, Keşan ve Meriç ziraat odası başkanları ile İpsala Çeltik Üreticileri Birliği ortak açıklama yaptı.

İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, oda başkanları adına yaptığı açıklamada, bölgede ekilen çeltiğin Ergene Nehri'nden sulanmadığını söyledi.

"BÖLGEMİZ PİRİNCİNDE AĞIR METAL VE KANSEROJEN MADDE YOK"

Çeltiğin Ergene suyundan sulanmadığının Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün resmi kayıtlarında da olduğunu belirten Darcan, şöyle konuştu:

"Bölgedeki çeltik baraj sularından sulanıyor. Bu barajlar ise yağmur suları ve Meriç Nehri'nden gelen suyla doluyor. Meriç Nehrinin analizleri de DSİ tarafından yapılıyor. Temiz raporları mevcut. Bölgemiz pirincinde ağır metal ve kanserojen madde kalıntısı yok. 

"ERGENE KİRLİ AMA BİZ ORDAN SULAMA YAPMIYORUZ"

Trakya Üniversitesi daha önce bu bölgede analizler yapmış pirinç ve topraklarımız temiz çıkmıştı. Ergene’nin kirliliği siyasi rant olarak kullanılıyor. Ergene’nin kirliliğini hepimiz kabul ediyoruz ama biz çeltik üreticileri Ergene Nehri'nden sulama yapmıyoruz. Ergene kirliliğini dile getirirken ikide bir çeltiğimizi, pirincimizi gündeme getirip malzeme yapıyorlar."

Darcan, bölgedeki pirinçle ilgili açıklamaların vatandaşı etkilediğini ve pirinç tüketiminin düştüğünü savundu. Bunun da fabrikaların üreticiden pirinci düşük fiyata almasına neden olduğunu aktaran Darcan, üreticinin mağdur olduğunu söyledi.

"KİMSE BİZİM PİRİNCİMİZLE OYNAMASIN"

Bölgenin ana geçim kaynağı pirincin Trakya'da en iyi şekilde üretildiğini belirten Darcan, "Dünya kalitesinin üstündeyiz. Kimse bizim pirincimizle oynamasın. Bölgemiz pirincinin ve topraklarının temiz olduğuna dair analiz raporları vardır ve her zaman ortaya koymaya hazırız" diye konuştu.

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar ise pirinç konusunda yerli üreticileri korumak gerektiğini, Trakya'da üretilen pirinçlerin karalanmasına karşı olduklarını kaydetti.

Toplantıya, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, Meriç Ziraat Odası Başkanı Sadettin Uluçay ve oda üyeleri katıldı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » | pirinç | Ziraat Odaları |

İlgili Haberler