Kredi kartzede sayımız Yunanistan'dan fazla

Hayat,

 

Kredi kartzede sayımız Yunanistan'dan fazla

Türkiye'de 15 milyona yakın kişi tüketici kredisi kullanarak yaşamını idame ettirmeye çalışıyor. Krizdeki Yunanistan'ın nüfusu ise 11 milyon.

Türkiye Bankalar Birliği'nin son raporuna göre Türkiye'de 15 milyona yakın kişi tüketici kredisi kullanarak yaşamını idame ettirmeye çalışıyor.

TBB'nin bu raporunu bugünkü yazısında analiz eden Milliyet ekonomi yazarı Güngör Uras'a göre bu yüksek orana rağmen kredilerin geri ödenmesi konusunda sıkıntı olmaması önemli.

İşte Güngör Uras'ın o yazısı: Tüketime dayalı büyüme gündeme gelince, halkımızın borçlanarak bolca para harcadığı ve tüketimi artırdığı söylenir.

İyi de bankalar acaba her isteyene bol miktarda kredi veriyor mu?

Bankalardan kaç kişi kredi kullanıyor?

Türkiye Bankalar Birliği son bilgileri yayımladı.

Bankaların tüketici ve konut kredileri toplamı 280 milyar TL. Bunun yüzde 52’si ihtiyaç kredilerinden, yüzde 46’sı konut kredilerinden, yüzde 2’si taşıt kredilerinden oluşuyor.

Bankalara tüketici ve konut kredisi borcu olanların sayıları 17 milyon 547 bin kişi.

Bu toplam borçlunun 15 milyon 466 bini ihtiyaç kredisi borcu olanlar. 1 milyon 820 bini konut kredisi borçluları. 258 bin kişinin de araç kredisi borcu var.

İhtiyaç büyük Tüketim ve ihtiyaç kredisi borçlularının yüzde 88’ini ihtiyaç kredisi kullananlar teşkil ediyor. Taşıt kredisi kullananların ortalama borçları 22.0 bin TL.

Konut kredisi kullananların ortalama borçları 71.2 bin lira.

İhtiyaç kredilerinin ortalaması ise 9.4 bin lira. Bu bilgiler, Türkiye’de konut ve ihtiyaç kredisi kullananların alt gelir grubundan olduğunu ortaya koyuyor.

Ama en çarpıcısı, orta ve alt gelir grubunun ihtiyaç göstergesi.

Türkiye’de 15 milyon 486 bin kişi o hayatı sürdürmek için o kadar zorlanıyor ki bankaların verdiği ortalama 9 bin 400 TL krediyle ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Ödeniyor

Önemli olan bir bilgi, alt ve orta gelir grubunun dar imkânlarına, güç şartlarına rağmen borçlarını ödemedeki duyarlılığı. Tüketici ve konut kredilerinde idari ve kanuni takibe düşen kredi toplamı, toplam kredilerin sadece yüzde 3.13’ü büyüklüğünde.

Bankalarımız tüketici kredilerini ve özellikle ihtiyaç kredilerini en yüksek faiz oranıyla kullandırıyor.

Kullandırılan kredilerin idari ve kanuni takibe düşen bölümü düşük.

Önemli değil. İşte bu nedenle bankalarımız özellikle ihtiyaç ve daha sonra da konut kredisi vermekte istekli davranıyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Haberler