Hocaların hocası Halil İnalcık son yolcuğuna uğurlandı

Ekonomi,

 

Hocaların hocası Halil İnalcık son yolcuğuna uğurlandı

Şeyhü'l-Müverrihin (Tarihçilerin Şeyhi) olarak anılan ve 100 yaşında vefat eden tarihçi yazar Prof. Dr. Halil İnalcık Fatih Camisi'nden uğurlandı

"Şeyhü'l-Müverrihin-Tarihçilerin Şeyhi" olarak anılan ve 100 yaşında vefat eden tarihçi yazar Prof. Dr. Halil İnalcık için Fatih Camisi'nde cenaze namazı kılındı.

Öğle vakti düzenlenen törene, İnalcık'ın kızı Günhan İnalcık ve yakınlarının yanı sıra eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, kültür sanat ve akademi dünyasından birçok isim katıldı.

Cenaze töreni öncesi İnalcık'ın ailesi, taziyeleri kabul etti.

Törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş çelenk gönderdi.

İnalcık'ın tabutu Türk bayrağına sarılırken, Fatih Camisi'nin de birçok yerine dev Türk bayrakları asıldı.

Namaz sonrası İnalcık'ın tabutuna Davutoğlu, Şahin, Topbaş ve vatandaşlar omuz verdi.

İnalcık'ın cenazesi törenin ardından Fatih Camisi haziresine defnedildi.

Davutoğlu: İnalcık kutup yıldızı işaret olacak 

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, İnalcık'ın İstanbul'u ve İstanbul tarihini de en iyi anlatan tarihçi ve mütefekkir olduğunu söyledi.

Gelecek nesillerin İnalcık'tan öğreneceği çok şey olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Çünkü ilim adamları eserleriyle yaşar. Bu günlerde özellikle de yüzyılın muhasebesinin yapıldığı bir dönemde İnalcık bir kutup yıldızı ve deniz feneri gibi herkese işaret olacak ve ilham vermeye devam edecek. Bütün milletimizin başı sağ olsun." dedi.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Şeyhü'l-Müverrihin | Halil İnalcık |

İlgili Haberler