Son dakika haberleri,

 

8 bin 500 kilometre yeni orman yolu yapılacak

- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: - "2016-2019 yılları arasında 8 bin 500 kilometre yeni orman yolu yapacağız" - "Orman teşkilatımız bu yolları orman yangınlarına müdahale, koruma, rekreasyon, sosyal, erozyon kontrol, toprak muhafaza gibi maksatlarla açıyor"

ANKARA (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınlarına daha hızlı müdahalede bulunmak amacıyla 2019 yılına kadar, 8 bin 500 kilometre yeni orman yolu yapılacağını bildirdi.

Bakan Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ormanlarda açılmış yollar vasıtasıyla özellikle orman yangınlarına daha hızlı müdahale ettiklerini belirtti.

Orman teşkilatının bu yolları orman yangınlarına müdahale, koruma, rekreasyon, sosyal, erozyon kontrol, toprak muhafaza gibi maksatlarla açtığını belirten Eroğlu, "Bu yollar hangi gaye ile açılacaksa planlamalar ona göre yapılıyor. Bilhassa orman yangınları hususunda bu yolların açılması bir zaruret." ifadelerini kullandı.

Orman yollarının yangınların yayılmaması konusunda da faydası olduğunu ifade eden Eroğlu, "Bu yolların yangına hızlı müdahalenin yanında, yangının yollar sayesinde karşıya geçmesi ve yayılmasının önlenmesi gibi faydası da bulunuyor. Ayrıca bu yollar ormanlarda yaşayan köylülerin ulaşım ihtiyaçlarına da cevap veriyor." değerlendirmesini yaptı.

İstatistiksel olarak orman yangınlarında zarar gören alanların, son yıllarda büyük ölçüde azaldığını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Bu istatistiki verinin ortaya çıkmasında bu yolların büyük rolü bulunuyor. Bu faydanın farkında olarak 2016'da bin 600, 2017'de 2 bin 100, 2018'de 2 bin 300 ve 2019'da 2 bin 500 olmak üzere 2016-2019 yılları arasında 8 bin 500 kilometre yeni orman yolu yapacağız. Ayrıca bu süre içerisinde 5 bin 450 kilometrelik büyük onarım, 9 bin 750 kilometre de sanat yapısı ve 7 bin 500 kilometre de üst yapı çalışması yapacağız."Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » balyoz manifesto |

İlgili Haberler