Merkez Bankası'nın bankalara bugünkü desteği ne anlama geliyor

Finans,

 

Merkez Bankası'nın bankalara bugünkü desteği ne anlama geliyor

Merkez Bankası zorunlu karşılık oranları ile rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklikler yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirası zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirdi

Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında döviz imkânının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimleri ile altın imkânının ilk üç diliminde katsayılar 0,1 puan artırıldı.

Merkez Bankası, rezerv opsiyonu kullanımlarının aynı seviyede kalması halinde, söz konusu değişiklikler ile finansal sisteme yaklaşık 1,2 milyar Türk lirası ve 670 milyon ABD doları ilave likidite sağlanacağını açıkladı.

BU DESTEK NE ANLAMA GELİYOR

KapitalFX Araştırma Uzmanı Enver ERKAN, TCMB'nin zorunlu karşılık oranlarını düşürmesini değerlendirdi.

TCMB, son dönemdeki likidite amaçlı adımlarına bir yenisini daha ekledi. Banka, TL zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirirken; Rezerv Opsiyon Mekanizması (ROM) kapsamında döviz imkanının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimleri ile altın imkanının ilk üç diliminde katsayıları 0,1 puan artırdı.

Rezerv opsiyon kullanımlarının aynı seviyede kalması halinde, söz konusu değişikliklerle finansal sisteme yaklaşık 1,2 milyar TL ve 670 milyon USD ilave likidite sağlanması öngörülüyor.

TL zorunlu karşılık oranları indirilirken, döviz ve altın katsayılarının artması da brüt rezervlere olumsuz bir etki yapmayacaktır.

Özellikle son dönemde bankaların maliyetlerinin düşürülmesine yönelik adımlar atılıyor. Kredi faizlerinde bankaların birbiri peşisıra indirim yapmasının ardından, TCMB de kredi maliyetlerini düşürücü ve kredi faiz oranlarının daha da düşmesinin önünü açacak düzenlemeler yapıyor.

Mart ayı başında bankalarca TL üzerinden açılan kredilere uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranları tüketici kredileri içinde yüzde 19,96’yken Ağustos ayı sonunda yüzde 18,67’ye gerilemiştir. Bu oran aynı dönemde TL bazlı ticari krediler için yüzde 15,50’den yüzde 11,47’ye gerilemiştir. Ortalama konut kredisi faiz oranları ise yüzde 14,46’dan yüzde 12,07’ye gelmiştir.

Bankaların fonlama maliyetlerinin, zorunlu karşılık hamlesi ile düşecek olması bankacılık sektörünü rahatlatacaktır ve kredi faizlerinin de daha fazla düşmesi imkanını artıracaktır.

Kamu bankalarının TL mevduat ağırlığından dolayı bu durumdan bir kademe daha fazla olumlu etkilenmesi beklenebilir. TCMB’nin hamlesini olumlu olarak nitelendirebiliriz.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Haberler