Son dakika haberleri,

 

Ekonomi Bakanı Zeybekci: (2)

- "Türkiye, AB ile Gümrük Birliği anlaşmasını güncelleme konusunda mutabakatını 2015'in mayıs ayında deklare etti. 2017 yılında görüşmelere başlayarak en kısa sürede bu görüşmelerin tamamlanmasını ümit ediyoruz" - "Gümrük Birliği anlaşmamızı güncellediğimizde elimize şöyle bir fırsat geçecek; AB'nin ABD ile sürdürdüğü TTIP anlaşmasıyla ekonomik anlamda birebir aynı hale geleceğiz" - "TTIP anlaşması kabul edildiğinde, Türkiye elini kolunu bağlayıp, 'Bunun sonuçlarına katlanırız' diyemez. Kendini korumaya, savunmaya alır. Türkiye, gerekirse Gümrük Birliği anlaşmasının bu bölümünü askıya alır veya kendini savunma adına komple de askıya alabilir. Bu bir krizdir, bu bir problemdir"

NEW YORK (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile olan Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi için gelecek yıl görüşmelere başlanacağını bildirdi.

New York JW Marriott Essex House'ta düzenlenen 8'inci Türkiye Yatırım Konferansı'nda konuşan Zeybekci, ABD ile AB arasında müzakere edilen ve imzalanması planlanan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Zeybekci, Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 50'sinin AB bölgesiyle yapıldığını, ülkeye toplam doğrudan yabancı sermaye girişinin yaklaşık yüzde 70'inin de AB'den geldiğini hatırlattı.

Türkiye ile AB arasında ekonomik anlamda yüksek düzeyde bir entegrasyon olduğunu vurgulayan Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AB ile 1996'da yürürlüğe giren Gümrük Birliği anlaşmasında, AB'nin üçüncü ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarında Türkiye'ye otomatik olarak kapılarını açabilir. Yani AB, ABD ile TTIP anlaşması sonucu olarak ekonomik iş birliğine giderse, Amerikan şirketleri, Avrupa'dan elde ettiği tüm hakları otomatik olarak Türkiye'den de elde ediyor ancak Türkiye tarafına baktığınız zaman, Türk ürünleri aynı haklara sahip olmuyor. Bu kabul edilebilir değildir. TTIP anlaşması kabul edildiğinde, Türkiye elini kolunu bağlayıp, 'Bunun sonuçlarına katlanırız' diyemez. Kendini korumaya, savunmaya alır. Türkiye, gerekirse Gümrük Birliği anlaşmasının bu bölümünü askıya alır veya kendini savunma adına komple de askıya alabilir. Bu bir krizdir, bu bir problemdir."

Bakan Zeybekci, Türkiye ile AB'nin şu anda ekonomik olarak gayet uyumlu olduğunu belirtti.

"Türkiye, AB ile Gümrük Birliği anlaşmasını güncelleme konusunda mutabakatını 2015'in mayıs ayında deklare etti. 2017 yılında görüşmelere başlayarak en kısa sürede bu görüşmelerin tamamlanmasını ümit ediyoruz." diyen Zeybekci, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesinin, Türkiye'nin karar alma mekanizmalarında yer alması ve AB'nin üçüncü ülkelerle imzalayacağı serbest ticaret anlaşması ve benzerlerinde Türkiye'nin otomatikman talip olması anlamına geldiğini ifade etti.

Gümrük Birliği anlaşmasının sadece sanayi ürünlerini kapsadığını anımsatan Zeybekci, "Ancak, tarım ürünleri ve gıda, hizmetler sektörü ve kamu alanlarını kapsama dahiline aldığımız zaman bu, Türkiye'nin AB ile ekonomik anlamda tam bir entegrasyona geçmesi demek. Gümrük Birliği anlaşmamızı güncellediğimizde elimize şöyle bir fırsat geçecek; AB'nin ABD ile sürdürdüğü TTIP anlaşmasıyla ekonomik anlamda birebir aynı hale geleceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

- "Enerji üretimi iki katına çıkmalı"

Zeybekci, son 10-12 yıllık süreçte Türkiye'nin 32 bin megavatlık elektrik üretiminin şu anda 72-73 bin megavata çıktığını aktardı. Bu üretimin gelecek 10 yılda iki kat artarak 150-160 bin megavata ulaşması gerektiğini anlatan Zeybekci, bunun için yatırım yapılması zorunda olunduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin gelecek 10 yıl içinde 30 bin megavat rüzgar ve güneş enerjisi yatırımı yapacağı bilgisini veren Zeybekci, 4 nükleer santralin yine bu süreçte hayata geçirilerek elektrik üretimine katkıda bulunacağını belirtti.

Nihat Zeybekci, Türkiye'de planlanan diğer projelere de değinerek, "Doğuda Çin'den başlayıp Batıda Londra'ya uzanacak tarihi İpek Yolu'nun en önemli periyotlarından biri olan Türkiye, Doğubayazıt'tan Edirne'ye kadar yaklaşık 2 bin 500 kilometre uzunluğunda hızlı tren ve yük taşıma sistemlerini kuracak. Türkiye, Kanal İstanbul gibi mega bir projeyi hayata geçirecek." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin dışa bağımlılığını en az seviyeye indirmek için birçok sektörde ham madde ve teknoloji konularında etkin bir yeniden yapılandırmayı gerçekleştireceklerini dile getiren Zeybekci, yaklaşık 2 milyar insanın yaşadığı bölgede tüketim alışkanlıklarını belirleyen, dağıtım ve tüketim ağlarını kontrol eden bir ülke haline geleceklerini kaydetti.

Zeybekci, Türkiye'nin gelecek 10 yılda dünyanın ilk 10, Avrupa'nın ilk 3 ekonomisinden biri olacağını vurguladı.

Türkiye'nin 7 Eylül itibarıyla dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemini ortaya çıkardığına işaret eden Zeybekci, sağlık ve enerji teknolojileri, metalurji, teknik tarım, savunma teknolojileri ve sanayi, ilaç sanayi, iletişim ve haberleşme teknolojileri alanlarında belirlenen kapasite ve sayı kadar destek sisteminin yatırımcılarla kurulacağını sözlerine ekledi.

(Bitti)Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » balyoz manifesto |

İlgili Haberler