Bankalardaki k r patlaması nasıl yaşandı

Finans,

 

Bankalardaki kâr patlaması nasıl yaşandı?

Bankaların bu yıl Ocak-Ağustos dönemindeki net kârı, geçen yıla oranla %63 artış ile patlama yaptı. Peki ama nasıl?

BDDK’nın bugün yayınladığı Ağustos ayı bankacılık verilerine bakanlar gözlerine inanamamış olabilir.

Verilere göre sektörün Ocak-Ağustos döneminde net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63 oranında artarak 26,6 milyar lira oldu. Ağustos ayı karı ise 3,77 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

PEKİ BU KAR PATLAMASI NASIL YAŞANDI?

Deniz Yatırım Bankacılık Analisti Sadrettin Bağcı’ya göre kar patlamasında birçok etken var ama en önemlisi net faiz gelirindeki artışlar. Bir başka ifadeyle ya da kabaca kredi-mevduat faizleri arasındaki makasın açılması.

“8 ayda net faiz gelirleri geçen yılın aynı dönemine yüzde 18 oranında artış gösterdi” diyen Bağcı, “Merkez Bankası’nın faiz indirimleri mevduat faizlerini aşağı çekti. Kredilere yansıması aynı hızda olmadığından  net faiz gelirleri artış gösterdi” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl net faiz marjı 3.45 seviyesini görmüştü. Bu yıl Ağustos itibariyle ise 4’ü aşmış durumda.

Yine geçen yıla göre kredilerdeki artış sayesinde bankaların komisyon gelirleri yüzde 6 arttı.

Kar patlamasındaki bir diğer büyük etken ise sektörün menkul kıymet işlemlerinden yaptıkları zararların önemli ölçüde azalması. 2015 Ocak-Ağustos’unda 4 milyar lira olan trading zararları bu yıl 1.6 milyar liraya kadar indi.

Bağcı, Merkez Bankası faiz indirimlerinin devam etmemesi durumunda, net faiz gelirlerine bağlı artışın yılın sonuna doğru ivme kaybetmesini beklediğini sözlerine ekledi.

KREDİLER DE ARTTI

Ağustos ayında toplam krediler geçen yıla göre yüzde 9.1 oranında yükselerek 1.59 trilyon liraya ulaştı. Bir önceki aya göre artış yüzde 0.4.

SORUNLU KREDİLER SORUN DEĞİL Mİ?    

Sorunlu kredilerdeki artış oldukça sınırlı. Bankaların brüt takipteki kredilerinin toplam kredilere oranı Ağustos sonunda geçen yıla kıyasla 37 baz puan artarak yüzde 3,26’ya çıkarken, Temmuz sonuna kıyasla 9 baz puan yükseliş kaydetti.

SERMAYE YETERLİLİĞİ HIZLI ARTTI

Bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik rasyosu Ağustos sonunda geçen yılın aynı dönemine kıyasla 121 baz puan artarak yüzde 16.03’e yükselirken, bir önceki aya kıyasla 24 baz puan arttı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » bankalar | Bankalardaki kâr patlaması |

İlgili Haberler