Otomotiv devi ikinci el araç işine girdi

Otomotiv,

 

Otomotiv devi ikinci el araç işine girdi

İkinci el araç piyasasında faaliyet gösterecek Otoshops, ALJ Holding'in otomotiv sektörü yatırımları doğrultusunda Türkiye'deki şirketleri arasına katıldı.

ALJ Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, ALJ'nin bugüne kadar Türkiye'deki yatırımlarının 300 milyon doları aştığını belirterek, "Önümüzdeki dönemde de otomotivle ilgili olan ya da olmayan yatırım olanaklarını değerlendirmeye devam edeceğiz." dedi.

İkinci el araç piyasasında faaliyet gösterecek Otoshops, ALJ Holding'in otomotiv sektörü yatırımları doğrultusunda Türkiye'deki şirketleri arasına katıldı.

ALJ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bozkurt, yeni şirketlerinin hedef ve yatırımlarına yönelik düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, ALJ Holding olarak yeni bir yatırımı daha duyurmaktan mutluluk ve gurur duyduklarını dile getirdi.

Türkiye'nin, gerek genç nüfusu gerekse de dinamik ekonomisiyle büyük bir ülke olduğunu belirten Bozkurt, ALJ olarak bu ülkede uzun vadeli yatırımlarla yer almak ve katma değer üretmek istediklerini söyledi.

Bozkurt, Otoshops'ın 65 milyon liranın üzerinde bir yatırımla faaliyetlerine başladığını aktararak, ikinci el otomotiv pazarında kurumsallığın yanı sıra sektörde fark yaratacak, kaliteli ve güvene dayalı çağdaş hizmetler sunacaklarını anlattı.

Türkiye'de 1998 yılından bu yana yatırım yaptıklarına işaret eden Bozkurt, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin, coğrafi konumu, kaliteli insan gücü, zengin kaynakları ve en önemlisi dinamik ekonomisiyle model bir ülke olarak her geçen gün dünya sahnesindeki yerini güçlendirdiğini görüyoruz. Bu durum ALJ olarak Türkiye'de yatırım yapma kararlılığımızı son derece olumlu yönde etkiliyor. 5 kıtada, 30'dan fazla ülkede 17 bin 500'den fazla çalışanıyla faaliyet gösteren bir yatırımcı olarak, Türkiye'nin ekonomik istikrarı ve gelişimine güveniyoruz. Bu anlayışla Türkiye'nin ekonomik alanda güçlenmesi için çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Yatırım konusundaki araştırmalarımızı ara vermeden sürdürüyoruz."

- "2. elde kişiden kişiye satış işleminin mutlaka düzenlenmesi gerek"

Bozkurt, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin "İkinci el piyasasında yüksek marjlarla alım-satım konusunda güven sorunu olması nedeniyle satışlar daha çok bireysel yapılıyor. Siz bu marj konusunda nasıl bir strateji izleyeceksiniz?" sorusu karşısında Bozkurt, şunları söyledi:

"İkinci el pazarı çok büyük. Ancak bu sistem çok büyük bir oranda kişiden kişiye satış şeklinde çalışıyor. Geldiğimiz noktada artık bu iş, oto pazarlarında kişiden kişiye yürütülebilecek boyutu çoktan geçti. Çünkü insanların zamanı yok ve kişisel yaptığınız işlemlerde güven çok önemli bir unsur. Bu nedenlerle 'Bu işe güvenilir kurumlar önderlik ederse bireysel müşterilerin de tercih edeceği bir yere kayabilir' diye bu yatırımı yaptık. Çünkü bütün dünyada böyle olmuş. Ülkemizde de çok yakın zamanda konuşulan bir yeni regülasyonla aslında bu işin daha fazla kayıt altına alınması da konuşuluyor. Olması gereken de bu. Çok kısa bir sürede bu işi düzgün yapan kurumların bu kişiden kişiye satışlarda çok önemli bir rolü olacağına inanıyoruz. Bu işin artık kayıt altına alınması lazım. Çok önemli bir pazar ve baktığınız zaman sıfır araç pazarının 3 katı işlem yapılıyor. Bu işin çok daha arada derede, el yordamıyla yapıldığı bir ortamdan kurumsal ortama taşınması artık bir ihtiyaç."

Bozkurt, ikinci el piyasasının kayıt altına alınmasında ilk hedefin, pazardaki çok büyük potansiyeli barındıran kişiden kişiye satış durumunun olduğunu söyledi.

Kişiden kişiye satış işleminin mutlaka düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Bozkurt, "Özellikle kadın sürücüler bu konuda çok dertli. Bu işlemleri bilmiyorlar. Aracın satılması için ilan verildiğinde bu işlerin takip edilmesi, sürdürülmesi, sonuçlanması gerçekten bir eziyet. Ben kişisel olarak buna zaman ayırabileceğime inanmıyorum." diye konuştu.

Bozkurt, Otoshops ile alım, satım ve ekspertiz gibi tüm süreçler yürütülürken birçok aktörün merkezinde duracaklarını belirterek, "Bu işin ihalesini yapan büyük firmalar da var, küçük galeriler de var, bireysel satıcılar da var. Distribütör markaların ikinci el operasyonları da var. Biz öyle bir sistem kurduk ki bizim de standartlarımıza uymak kaydıyla buna bir şekilde dahil olmak isteyen tüm aktörlere, oyunculara açığız." ifadelerini kullandı.

Gelecek dönemde yeni bayiler açacakları ve ilave yatırımlar yapacakları bilgisini veren Bozkurt, "ALJ'nin bugüne kadar Türkiye'deki yatırımları 300 milyon doların üzerine çıktı. Önümüzdeki dönemde de otomotivle ilgili olan ya da olmayan yatırım olanaklarını değerlendirmeye devam edeceğiz." dedi.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO'su ve ALJ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Bozkurt, Otoshops'ta marka ayrımı yapmadan, her markayı satacaklarını da dile getirdi.

- "Yıllık 60 bin satış rakamına ulaşmayı hedefliyoruz"

Otoshops Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan ise ikinci el araç sahibi olmak isteyenlere tüm marka, model, yaş ve kilometredeki araçlarla hizmet vermeyi amaçladıklarını söyledi.

İkinci el pazarında yaklaşık 2,5 milyon otomobil satıldığını aktaran Denizaşan, "Bu da sıfır otomobil satışlarının 3 katına denk gelmektedir. Bu pazarda kurumsal ikinci el satışlarının yaklaşık yüzde 5 gibi çok düşük bir payı var. Biz Otoshops markasıyla müşterilerimizin hayatını kolaylaştırarak kurumsal pazarı tercih etmesini hedefliyoruz. Otoshops bünyesinde 2 yıl garanti, 7 günde değişim, nakit alım ve takas, tüketici finansmanı, kasko ve trafik sigortası seçenekleriyle sektörümüzde ilk olan bazı uygulamaları sunacağız." diye konuştu.

Denizaşan, tüm markalara eşit mesafede duran Otoshops'ın "Türkiye'nin 2. el markası" olmayı hedeflediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Günümüzde insanların vakitlerinin gerçekten çok kıymetli olduğunu biliyoruz. Artık devir değişiyor. Araçlarını satmak veya yeni ikinci el araç almak isteyenler bundan sonra Otoshops'tan çok profesyonel bir hizmet alacak. Yenilikçi ürünlerimiz, farklı hizmetleri bir arada sunmamız, tedarik kaynaklarımız ve teknolojiyi kurumsal güvenceyle birleştirmemiz öne çıkan özelliklerimiz. İstanbul Kartal perakende noktamız merkez olmak üzere şu anda 13 noktada toplam 12 yetkili satıcımızla araç almak veya satmak isteyenlere hızla ve titizlikle tek noktadan tüm ikinci el hizmetlerini veriyoruz. Bünyemizde kurulan Otoshops Akademi vasıtasıyla tüm bayilerimize 6 ayda bir periyodik eğitimler veriyoruz. Araçlarımızın sunumu, görünümleri, katma değerli ürünlerimiz ve mobil uygulamalarımızla müşterilerimize yepyeni bir ikinci el deneyimi yaşatmak istiyoruz."

Gelecek 2 yıl içinde İstanbul Avrupa, Ankara ve İzmir olmak üzere 3 noktada daha yetkili satıcı açmak istediklerini dile getiren Denizaşan, gelecek yıl 5 binli rakamlarda satış yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Denizaşan, uzun vadede ise Türkiye genelinde 60 yetkili satıcı ile yıllık 60 bin satış rakamına ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

 

- Otoshops

 

ALJ Holding, Türkiye otomotiv sektöründe gerçekleştirdiği Toyota, Lexus, ALJ Finans, DJCool ve DJAuto'nun yatırımlarının ardından Otoshops ile her marka, model, yaş ve kilometrede ikinci el araç almak veya satmak isteyenlere, tek noktadan yenilikçi çözüm sunmayı amaçlıyor.

Otoshops'ta, her marka ve modelde 2 yıla kadar garanti uygulaması, 7 günde değişim ve nakit alım çözümleri sunulurken, kredi, devir tescil, garanti ve sigorta gibi tüm işlemlerin tek noktadan kısa sürede tamamlanması sağlanıyor.

Yol yardım hizmetini de içeren Otoshops'ın 2 yıla kadar garanti uygulaması, mekanik parçaların yüzde 90'ını kapsıyor. Otoshops Finans da satılan tüm araçlara, 48 ay vadeli özel kredi seçenekleriyle 20 dakikada finansman desteği sunuyor.

Otoshops sigorta aracılığıyla ise müşterilere, 12 farklı şirketten alınan kasko ve trafik sigortası teklifleri değerlendirilerek en uygun seçenek sunuluyor. Aynı zamanda kasko ve trafik sigortası bedelleri de araç kredisine dahil edilerek ödeme kolaylığı fırsatı tanınıyor.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Haberler