Çad'dan Türk yatırımcılara 'gelin' çağrısı

Dünya,

 

Çad'dan Türk yatırımcılara 'gelin' çağrısı

Çad Petrol ve Enerji Bakanı Madet, "Elimde Çad’ın petrol rezervlerinin haritası var. Bugün bile talep edildiği takdirde ülkedeki petrolün üretim ve ihracatını Türk firmaları üzerinden hemen başlatırız." dedi.

Çad Petrol ve Enerji Bakanı Maitre Beşir Madet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Aralık'ta başlayan, Sudan, Çad ve Tunus’u kapsayan Afrika ziyaretinin Çad ayağı ve Türkiye ile Çad arasında sağlanan enerji iş birliği anlaşması hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Ziyaretin Çad için bir fırsat olduğunu ve göz ardı edilmemesi gereken bir ziyaret niteliği taşıdığını söyleyen Madet, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi'yi kardeşi olarak gördüğünü ve ziyaretinde Çad halkını kucakladığını söyledi.

Madet, Türk mevkidaşı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile hidrokarbon alanında ortak anlaşmalara imza attıklarını belirterek, Türkiye'nin, kamu ve özel firmalarıyla ülkedeki petrol ve enerji kaynaklarını çıkarıp işletmesinden memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

“Petrolün üretim ve ihracatını Türk firmaları üzerinden hemen başlatırız”

Jeologların, “Zengin yeraltı kaynakları ve petrol yataklarına rağmen Çad’ın bunlardan faydalanamaması büyük bir skandaldır.” dediğini hatırlatan Madet, “Elimde Çad’ın petrol rezervlerinin haritası var. Bugün bile talep edildiği takdirde ülkedeki petrolün üretim ve ihracatını Türkiye üzerinden hemen başlatırız.” ifadelerini kullandı.

"Her türlü kolaylığı sağlama sözü veriyorum”

Madet, ülkesinin enerji politikasının herkese açık olduğunu ifade ederek Çad’ın ekonomik anlamda liberal bir konumda olduğunu aktardı ve Çin firmalarının ülkede petrol üretmine başladığını ve rafinerilere sahip olduğunu anımsattı. 

“Türk firmalarını Çad’a davet ediyorum, her türlü kolaylık ve desteği sağlama sözü veriyorum.” diyen Bakan Madet, ülkedeki yatırımların hukuk koruması ve devlet garantisi altında olacağının sözünü verdi.

"Türk mevkidaşım bugün beni çağırsın hemen giderim"

Kendisini bakan olmanın yanı sıra devlet yararına çalışan ticaret adamı konumunda da gördüğünü söyleyen Madet, “Enerji ve petrol üretimi konusunda ortaklaşa çalışmak için Türk mevkidaşım bugün beni çağırsın hemen giderim, Türk kardeşlerimiz gelmek istese ziyareti hemen organize ederim. Kendi ajandama bakmadan Türk makamları hangi zaman isterse ülkem için hemen her türlü iş birliğine hazırım." diye konuştu.

"Türkiye gelsin burada bir şehir verelim hemen elektriğini üretmeye başlasın"

Türk firmalarını diplomasi engeline sokmayacağını söyleyen Madet, “Türkiye gelsin burada bir şehir verelim, hemen elektriğini üretmeye başlasın. Biz enerji alanında açık bir pazarız bu bilinsin.” yorumunu yaptı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » çad | türkiye |

İlgili Haberler