quot Hayvancılıkta 2018 seferberlik yılı olacak quot

Ekonomi,

 

"Hayvancılıkta 2018 seferberlik yılı olacak"

TÜKETBİR Başkanı Tunç, "Hayvancılıkta alınan tedbirler ve iş birliğiyle 2018'in 'seferberlik yılı' olacağına inanıyoruz." dedi.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİRBaşkanı Bülent Tunç, yaptığı açıklamada, kırmızı et üretiminde bu yıl yaşanan gelişmeleri değerlendirdi, gelecek yıla ilişkin beklentilerini ifade etti.

Üreticiler için 2017'nin dalgalı bir seyir izlediğini belirten Tunç, bu süreçten en çok küçük işletmelerin etkilendiğini söyledi.

Tunç, küçük üreticinin gözardı edilmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Küçük üreticiler, yaptıkları iş ve konumları gereği bu ülkenin sosyoekonomik mihenk taşlarıdır. Unutmayalım ki kırsalda yaşayanlar üretmekten vazgeçip kentlere göçerse bir daha bunları köylerine döndüremeyiz." diye konuştu.

Üreticilerin de vatandaşın daha düşük fiyata kaliteli kırmızı et tüketmesini istediğini belirten Tunç, kesim ve perakende fiyatını üreticinin belirleyemediğini söyledi. Tunç, üreticinin sattığı fiyatla tüketicinin alım fiyatı arasındaki farkın mercek altına alınması gerektiğini bildirdi.

"Besilik erkek sığır desteği sürdürülmeli"

Kısa vadede girdi fiyatlarını düşürmenin mümkün olmadığını, yurt içi üretimin desteklenmesi gerektiğini belirten Tunç, şunları kaydetti:

"Üreticimize bu yıl maalesef besilik erkek sığır desteği verilemedi. Bu destek, yurt içi üretimi teşvik için önemliydi. Buna karşın Sayın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba, 2018'de 200 başa kadar, kesilen hayvan başına 250 lira destek verileceği müjdesini vermiştir. Üreticiler olarak beklentimiz, yurt içi üretimi teşvik etmek adına besilik erkek sığır desteğinin birkaç yıl daha sürdürülmesidir."

Fiyat istikrarının sağlanması ve meydanın spekülatörlere bırakılmaması adına her türlü göreve hazır olduklarını söyleyen Tunç, "Bu yolda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yakın iş birliği yürütüyoruz. Hayvancılıkta alınan tedbirler ve iş birliğiyle 2018'in 'seferberlik yılı' olacağına inanıyoruz." dedi. Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Haberler