Tofaş 3 bin kişiyi işe aldı

Foto: Arşiv

Şirketler,

 

Tofaş 3 bin kişiyi işe aldı

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ, 3 bin kişiyi işe aldı

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu, üretim ve ihracat rekortmeni firmanın 2016'da 500'ü kadın 3 bin kişiye istihdam yarattığını, bu sene de 400-500 kişiye yeni istihdam olanağı sağlayacağını açıkladı. 

Bursa'daki Tofaş fabrikasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Eroldu, şirketin 2016 yılını değerlendirdi, 2017'ye yönelik hedeflerini paylaştı. 

Eroldu, Chrysler'in önce Mercedes'le bir işbirliğinin olduğunu ancak yürümediğini ve şirketin daha sonra Fiat tarafından alındığını hatırlatarak, İtalyan Amerikan uyumunun, Alman Amerikan uyumuna göre çok daha iyi olduğunu, bunun sonuçlarının da görüldüğünü söyledi.  

Fiat Chrysler Automobiles'in (FCA), 2016 yılını da toplam 4,7 milyon otomobil satışıyla kapattığını 2,5 milyar avro kar ettiğini belirten Eroldu, Avrupa'da da rakamların iyi olduğunu belirtti. 

Eroldu, grubun satışlarının Avrupa'da yüzde 11 arttığını, bunda en çok Egea/Tipo satışlarının olumlu etkisinin bulunduğunu vurgulayarak, "2016 yılında yaklaşık 100 bin Tipo satıldı. Avrupa'da Fiat Chrysler'in Avrupa'daki rakamlarını da olumlu yönde etkiledi." diye konuştu. 

Tofaş'ın Amerika'da örnek gösterildiğine işaret eden Eroldu, "Tofaş'ta ben 90'lı yıllarda başladım çalışmaya, o zamanlar bizde bir sürü İtalyan mühendis vardı, CEO'lar da İtalyan'dı ama şimdi fabrikada 2 İtalyan var herhalde şu anda. Şimdi tersine biz mühendis gönderiyoruz, bütün Chrysler fabrikalarına." ifadelerini kullandı. 

"Egea, işin akışını çok değiştirdi"

Eroldu, Tofaş'ın Ar-Ge yolculuğunun 1995'te deyim yerindeyse bir "baraka"da 10 kişiyle başladığını, şimdi 700 kişiye ulaşıldığını belirterek, şöyle konuştu:   

"Egea, tabi işin akışını çok değiştirdi. Para her zaman kazanabilirsiniz ama asıl olan itibar kazanmak. Bize çok itibar kazandırdı. Hem Tofaş'a hem Türk otomotiv sektörüne ciddi itibar kazandırdı. Bu kadar yoğun Ar-Ge ve Ar-Ge yönetiminin de bizde olduğu bir proje oldu. Egea'nın bereketiyle para da kazanıyoruz ama para dışında itibar kazancı çok daha değerli bir şey oldu."

Egea'nın yüzde 70'ini kendilerinin yaptığını dile getiren Eroldu, "Niye yüzde 100 değil? Türkiye'de hala maalesef bazı test imkanları yok. Bugün Türkiye'de rüzgar tüneli yok. Yenişehir'de de fren test sistemleriyle başlanacak ama rüzgar tüneli gibi bir proje yok orada. Aracı kış şartlarında da denemeniz lazım. Biz Egea için Brezilya'da, Meksika'da test yaptık. Dünyanın birçok yerine araç gönderiyorsunuz." değerlendirmesinde bulundu. Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » tofaş |

İlgili Haberler