FED Başkanı Yellen'den faiz artırımı sinyali

Ekonomi,

 

FED Başkanı Yellen'den faiz artırımı sinyali

Fed Başkanı Yellen, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin faiz oranlarını artırmak için uzun süre beklemesinin "mantıksız" bir hareket olacağını bildirirken, ekonominin FED'in hedefleri doğrultusunda hareket etmesi durumunda, daha fazla faiz artırımı olabileceğini söyledi

Fed Başkanı Janet Yellen, ekonominin merkez bankasının kademeli enflasyon artışı ve sıkılaşan işgücü piyasaları görünümünü karşılaması durumunda, daha fazla faiz artışının uygun olacağını söyledi.

Yellen, Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı konuşmada, "Yaklaşan toplantılarımızda, komite istiham ve enflasyonunun bu beklentiler doğrultusunda evrilmeye devam edip etmediğini değerlendirecek ve devam etmesi durumunda, federal fonlar faizinde (gösterge faiz) daha da ayarlama muhtemelen uygun olacak" dedi.

Yellen'ın bugünkü para politikası konusunda yarıyıl konuşması, Donald Trump'ın, eğer bu adımlar enflasyonu hızlandırırsa Federal Açık Piyasa Komitesi'ni (FOMC) faiz artırımlarını hızlandıramaya yöneltebilecek ekonomik büyümeyi desteklemeyi taahhüt etmesinin ardından başkan olmasından bu yana parlamentoda yaptığı ilk konuşma oldu. Yellen, enflasyonun gerisinde kalmanın ekonomiye zarar verebileceğini ve büyümeyi kısa kesebileceğini tekrarladı.

"GENİŞLEMEYİ KALDIRMAK İÇİN UZUN SÜRE BEKLEMEK AKILLICA OLMAYACAK"

Yellen, "Genişlemeyi kaldırmak için uzun süre beklemek akıllıca olmayacaktır ve muhtemelen FOMC'un daha hızlı faiz artırmına gitme ihtiyacını ortaya çıkaracak ve böylelikle finans piyasalarını bozma ve ekonomiyi resesyona itme riskini getirecektir" şeklinde görüş bildirdi.

Yellen, konuşmasında bir sonraki faiz artırımının zamanlaması konusunda bir işaret vermedi. Yatırımcılar, 14-15 Mart'taki FOMC toplantısında, faiz artırım olasılığını yüzde 30 olarak görüyor. Yellen'ın konuşmasının ardından ABD Hazine tahvilleri değer kaybederken, hisse senetleri kayıplarını geri aldı ve dolar yükseldi.

Toparlanmanın başladığı 2009 yılından bu yana faizi yalnızca iki kez artıran Fed, ekonominin merkez bankasının maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine yaklaşması ile birlikte, 2017 yılında üç adet çeyrek puanlık faiz artırımına gidebileceğini öngördü.

YELLEN KONUŞTU, DOLAR YÜKSELDİ

Bu arada Yellen'in açıklamaları, doların yükselmesine neden oldu. Güne 1,0615 seviyelerinde başlayan avro/dolar paritesi, sunum devam ederken 1,0574'e geriledi. Dolar/yen paritesi ise 113,35'ten114,32'ye yükseldi. Gün içinde 3,64'ün altına gerileyen dolar/Türk lirası paritesi ise şu sıralar 3,6685-3,6690 bandında denge arıyor.

Öte yandan, altının onsu 1,228 dolardan 1,224 dolara gerilerken, Brent tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 1,35 artışla 56,35 dolara yükseldi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Fed | Yellen |

İlgili Haberler