AVM Ciro Endeksi Ocak'ta yüzde 1 4 düştü

Foto: Arşiv

Ekonomi,

 

AVM Ciro Endeksi Ocak'ta yüzde 1,4 düştü

Alışveriş merkezleri (AVM) Ciro Endeksi, bu yılın ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 düşerek 199 puana geriledi

Alışveriş merkezleri (AVM) Ciro Endeksi, 2017 yılı ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 düşerek 199 puana geriledi. 

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research Company tarafından oluşturulan AVM Ciro Endeksinin 2017 yılı ocak ayı sonuçları açıklandı.

Verilere göre ciro endeksi, bu yılın ocak ayında geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 1,4'lik azalışla 199 puana düştü.

Aynı dönemde AVM'lerdeki kiralanabilir alanda metrekare başına düşen ciro, İstanbul'da 854 lira, Anadolu'da 696 lira olurken, Türkiye geneli metrekare verimliliği 719 lira olarak kaydedildi.

En çok ciro artışı yüzde 9 ile ayakkabı-çantada

AVM Ciro Endeksinde kategori bazında karşılaştırma yapıldığında, en çok ciro artışının yaşandığı alan yüzde 9'luk artışla ayakkabı-çanta oldu.

Geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında 2017'de yiyecek kategorisinin cirosunda herhangi bir değişim yaşanmazken, giyim ve AVM'lerdeki "diğer alan" kategorisinin cirosunda yüzde 1, teknoloji kategori cirosunda yüzde 2, hipermarket cirosunda ise yüzde 5'lik düşüş görüldü.

Ziyaret sayısı endeksinde ise ocak 2017'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,4'lük azalma yaşandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AYD Başkanı Hulusi Belgü, 2016 yılı boyunca yaşanılan hem siyasi hem de ekonomik çalkantıların, gerek perakendecileri gerekse AVM müşterilerini 2017 yılında daha temkinli bir başlangıç yapmaya sevk ettiğini bildirdi.

"Ocak ayı ciro endeksimize ve ziyaret sayımıza da yansıdığını gördüğümüz değişimin, yılın ilk ayından sonra sağlanan ekonomik istikrar ve döviz kurlarındaki dalgalanmanın durulması ile yeniden yükselen bir grafiğe sabitlenmesini bekliyoruz." diyen Belgü, kategori bazında incelendiğinde son aylarda düzenli bir ivme yakalayan ayakkabı-çanta kategorisinin yükselişini sürdürmeye devam ettiğini dile getirdi.

Prof. Dr. Emre Alkin ise konuyla ilgili şunları kaydetti:

"Ocak ayı AVM Endeksi bize gösteriyor ki, yılbaşından 30 Ocak'a kadar devam eden kur yükselişi, tüketiciler üzerinde olumsuz bir etki bırakmış. Türkiye'de hem yatırımlar hem de tüketim tarafında kararları etkileyen faktörlerin başında kur hareketleri görülüyor. Döviz kurlarının enflasyon üzerindeki geçişkenliği biliniyor. Fiyat artışlarının belli ürünlerde daha şiddetli olacağını tahmin eden tüketicilerin, AVM'lerden ocak ayında fiyatları fazla yükselmemiş hatta fiyatları gerilemiş ürünleri tercih ettikleri de gözüküyor. Buradan hareketle AVMziyaretçilerinin giderek çözüm odaklı oldukları ve 'rasyonel' olarak tarif ettikleri fiyatlardan alışveriş ettikleri rahatlıkla söylenebilir. Dolayısıyla AVMdahilindeki markaların kampanyalarını diğer mecralara göre daha etkin şekilde yürüttüklerini de belirtebiliriz. Sonuç olarak, geçirdiğimiz zor zamanların ardından da 4 liraya doğru yükselişe geçen doların gölgesinde devam eden ocak ayına ait AVM Endeksi'ndeki mütevazı gerileme şaşırtmıyor. Ziyaretçi sayısının ocak ayındaki şartlar altında gerilmesini doğal karşılarken, metre kare verimliliğindeki yükselişin sevindirici bir gelişme olduğunu düşünüyorum."Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » ciro | AVM |

İlgili Haberler