Kızılay Malatya da modern bir fabrika kuracak

Şirketler,

 

Kızılay Malatya’da modern bir fabrika kuracak

Kızılay tarihi bir yatırıma imza atıyor. Malatya’da dünyanın en büyük Afet ve İnsani Barınma Sistemleri Fabrikası kurulacak. Yer tesliminden 12 ay sonra üretime geçecek olan fabrikanın 1500 kişiye istihdam sağlayacağı açıklandı.

Kuruluşunun 150. yılını kutlayan Kızılay, Malatya’da atıl durumda bulunan eski vagon fabrikasının yerine dünyanın en büyük Afet ve İnsani Barınma Sistemleri Fabrikası kuracak. Fabrika 1500 kişiye istihdam sağlayacak.
 
Kızılay’ın Vagon Onarım Fabrikasında ve alanında yapacağı projelerin ön tanıtımını Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık gerçekleştirdi.

Tarihi bir yatırım yapan Kızılay, afet barınma yapı üretiminin yanında lojistik merkez de kuracak ve Malatya sanayicisinin ihracatına katkı sunacak. Kızılay’ın 52 bin metrekarelik alanda hayata geçireceği fabrika, dünyadaki diğer yardım kuruluşlarının da afet barınma ve yerleşim sistemleriyle ilgili ihtiyaçlarını da karşılayacak. Aynı zamanda fabrikada, afet konularında Ar-Ge inovasyon çalışmalarının yapılacağı bir merkez de olacak.
 
Modern bir fabrikanın temelleri yükseliyor
 
Programda konuşan Bakan Tüfenkci, yıllarca atıl vaziyette olan vagon fabrikasının özellikle Malatya’nın cazibe merkezleri programına alınması ile birlikte Türk Kızılayı tarafından “Afet Barınma Sistemleri Fabrikası”na dönüştürüleceğini dile getirdi.
 
Atıl durumdaki fabrikanın Kızılay’ın vizyonu ile hem alanın hem de yakın coğrafyanın ihtiyaç duyduğu modern bir tesise dönüşeceğini ifade eden Tüfenkci, “Modern bir fabrikanın temellerini burada yükseltmek istiyoruz. Burası bizim açımızdan hem ihracat noktasında hem de dışa bağımlılık noktasında aynı zamanda yeni bir modellemeyle ihtiyaç sahiplerinin konut ve barınma ihtiyaçlarının çözüldüğü bir yatırım olacak.” şeklinde konuştu.
 
Fabrika 1500 kişiye istihdam sağlayacak
 
Özelleştirme İdaresince atıl durumdaki fabrikanın ihalesinin yapıldığını ve kurum olarak verdikleri teklifin olumlu karşılandığını söyleyen Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da, teklifin kuruldan onaylanıp resmilik kazanmasının ardından hızlıca yatırıma başlayacaklarına işaret etti. 52 bin metrekare kapalı alanı olan fabrikanın ilk önce onarımdan geçirilip güçlendirileceğini ifade eden Kınık, fabrikanın içerisinde bir üretim bandı kurulacağını ve afet dönemlerde ihtiyaç duydukları barınma sistemlerini bu merkezde üretileceğine değindi. Tesisin Avrupa ve Ortadoğu'daki en büyük üretim alanı olacağını ifade eden Kınık, toplamda 1500 kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.
 
Fabrika 12 ay sonra üretime geçecek
 
Kınık, “Sadece afet dönemlerinde değil kentsel dönüşümlerde de hızlı ve ekonomik konutlar üretebilecek bir tesis olacak. Bu tesisin üreteceği sosyal kamplar olacak. Ülkemiz içinde ve dışında ihtiyaç duyulan kamplar olacak. Ayriyeten Malatya'nın coğrafi konumu nedeniyle Çin'den Londra'ya kadar uzanan ipek yolu üzerinde bu tesisin bulunuyor oluşu hem ihracat noktasında bu bölgeyi daha cazip hale getirecek. Bu fabrika için yer teslimi yapıldıktan sonra 12 ay içerisinde üretime geçecek bir planlamayı bu anlamda tasarladık.” dedi.
 
Malatya ekonomisine katkı sunulacak
 
Alana fabrikanın yanında birde Lojsitik Merkez kuracaklarını ve Malatya ekonomisine katkı sunacaklarını ifade eden Kınık, “Lojistik Merkezimizi özellikle bölgemizdeki tarıma dayalı endüstrinin varlığını kıymetlendirecek, dünyaya ulaştırabilecek ve onun saklama ömrünü uzatacak ve nakil sırasındaki kalitesini koruyabilecek standartlarda olacak şekilde düşünüyoruz. Merkez aynı zamanda tekstilimizin de, küçük sanayicimizin de ihtiyaç duyacağı ve bu bölgenin ticaret ve sanayi ürünlerini sadece Malatya'ya değil, buradan özellikle Ortadoğu'ya hızlı bir şekilde pazarlayabileceği bir yatırım olacak. Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci'den şimdiye kadar olağanüstü bir destek gördük. Ben hem bir Malatyalı olarak, hem de bir Kızılaycı olarak teşekkürlerimizi arz ediyorum.” diye konuştu.


 
Kızılay’dan 10 Bin Kişilik İftar Sofrası
 
Kızılay, Malatya Valiliği, Göç İdaresi ve Turkcell’in organizesi ile Malatya’da Suriyeli mültecilerin barındığı Beydağı Konteyner Kentte 10 bin kişilik iftar programı düzenlendi. Programa, katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu Suriyelerle birlikte iftarını yaptı.
 
Suriye’deki Kamplara Yardım Tırı     
 
Kızılay Malatya Şubesi tarafından toplanan 2 tır dolusu yardım malzemesi de düzenlenen uğurlama programı ile yola çıktı. Anadolu Selçuklu Ocakları Genel Merkezi tarafından Malatya’daki hayırsever vatandaşların desteği ile toplanan gıda ve yaşam malzemeleri Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanı Umut Yalçın’a teslim edildi. 2 tır dolusu yardım malzemesi daha sonra dualarla Suriye’deki kamplara gönderildi.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi (BHM)Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Kızılay | Bizim Haber Merkezi |

İlgili Haberler