Gönüllüler yardım çağrısı yapan Arakanlılar için yola çıkıyor

Hayat,

 

Gönüllüler yardım çağrısı yapan Arakanlılar için yola çıkıyor

Gönüllüler yine mazlumlar için yollara düşüyor. Bengladeş'te bulunan Arakan kamplarına yardım götürmeye hazırlanan gönüllüler ekibi acil gıda yardımı yapacak.

SONDEVİR ÖZEL

Gönüllülerin Arakan'a götürülecek acil gıda yardımı için hayırseverlere çağrısı var;

KENDİ ÖZ YURTLARINDA VE SIĞINMAK ZORUNDA KALDIKLARI ÜLKEDE YAŞAMAK İÇİN SEÇENEĞİ OLMAYAN BİR MİLLETİN ADI : ARAKANLI MÜSÜMANLAR

Değerli Hayırseverlerimiz, 

Her yıl yardım götürdüğümüz Arakan kamplarını Bengladeş Hükümetinin müsadesi olmadığı için ancak şimdilerde gerçekleştirebileceğiz.   

Vahim bir video düşer internet sayfalarına, ama ancak bir iki gününü alır dünya gündeminin. 
Vahşet o kadar sıradandır ki, bir damla benzinin parlaması gibi ayaklanır gibi olur duygular, klavyeler Arakanlılar için tuşlanır, paylaşım ve imza kampanyaları için. Ya bir terördür ya da bir suikasttir unutturan Arakanlıların maruz kaldığı katliamı. 

Dünya Arakanlı’ları tanıyalı sadece 5 sene oldu, oysa onların hikayeleri çok eski. 

Aslında Onların bir ülkesi var, Budistler ve onlara göz yuman militarist rejimin vahşi zulmü altında yaşam savaşı verdikleri bir ülke BURMA ( Myanmar). Nüfusun sadece %4’ünü oluşturan Müslümanların 1982 yılında o zamanki askeri cunta tarafından vatandaşlıkları iptal edilerek yurtsuz bırakılırlar, yaşama hakkı verilmez ve kısacası ölüme mahkum edilerek yok olmalarına, soylarının kurumaları için akla gelmeyen her türlü muameleye maruz bırakılıyorlar.
Telefon taşımanın 8, bir başka köye izinsiz gitmenin cezası 7 yıl yıl hapis olduğu bu ülkede Müslümanların , evlenmeleri, çocuk doğurmaları, evlerini yapmaları, yıkılan evlerini tamir etmelerini, evde beyan edilen tabak sayısından fazla bulundurmak, toplu taşıma araçlarına binmeleri YASAK lardan sadece birkaçı. 

Liseden sonra din değiştirilmezse öğrenimi yasaklamaları yetmiyormuş gibi, işyerleri, CAMİ VE DİNİ KURUMLARI yıkıyor, kadınlara tecavüz edilmesine ortam sağlıyor, köylerini boşaltıyor, yerlerine Budist nüfusu getiriyor, her fırsatta vatanlarından sürülüyor ve sistemli bir şekilde bu halkı yok etme politikası güdülüyor. 

Satır içi resim 1Satır içi resim 2

Şimdilerde Zulmün boyutları inanılmaza ulaştı, Müslüman köylüler gece evlerinden çıkarılıp sabaha kadar açıkta bekletiliyor. Daha vahşet olanı ise köylere yeni gelen askerlerin her biri okulların önünde nöbet tutarak okul çıkışında birer kız öğrenciyi alıkoyuyorlar ve Bir Müslüman kızın başına gelebilecek ölümden daha beter bir şeyi yapıyorlar: SABAHA KADAR TECAVÜZ ediliyorlar. Budist terörün arkasında duran yönetim bu duruma da sessiz kaldığı için, masum ve çaresiz kız öğrencilerin tecavüze uğradığı KÖY SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR.

Satır içi resim 3Satır içi resim 4

Bu çaresiz insanların önünde iki seçenek var. Ya ÖLÜMÜ KABULLENEREK bataklıklarda kaybolmadan veya açık denizlerde kendilerini bekleyen zalim Tailand sahil güvenliğinin acımasızlığından kurtulup Bangladeş’e geçmek ya da zulmün altında ÖLÜMÜ bekliyor olmak.

Satır içi resim 5

Satır içi resim 6Satır içi resim 7

Peki bataklıktan geçip Bangladeş topraklarına ulaşmak kurtuluş oluyor mu onlar için HAYIR. 

Bangladeş bakamayacağı gerekçesi ile bu insanları ülkesine istemediği gibi kamplarda yaşayan bu insanlara İNSANİ YARDIMLARIN GİRMESİNE de müsaade etmeyerek Myanmara geri göndermenin yollarını aramaktadır. 2011 yılında bu konuyu bültenimizde 600 bin Arakanlı'nın yaşadığı Kutupalong kamplarında kalan 52’si çocuk, 30’u kadın olmak üzere 104 Müslümanın açlıktan hayatını kaybettiğini sizlere duyurmuştu.

Satır içi resim 10Satır içi resim 11

ÇİLE devam ediyor, geçtiğimiz günlerde kamplardan ayrılıp ormanlık bölgelerde baraka kurup yaşamaya çalışan bu insanların başlarına barakaları yıkıldı, açıkta ormanlarda yaşamaya, daha doğrusu ölüme terkedildiler, bu kez aynı dine mensup Bangladeşli hükümet güçleri tarafından. Sözün bittiği yer. 

Satır içi resim 8Satır içi resim 9

Birinci dünya savaşında ırak cephesinde İngilizlere esir düşüp bu insanların ülkesine götürülen ve orada vefat eden binden fazla şehidimizin mezarının olduğu bu ülke insanına acil gıda yardımlarınızı ulaştırıyoruz.
Ülkemiz Devlet kurumları, Sivil Toplum kuruluşları dünyanın her coğrafyasında Mazumlarının artık umudu , bekleneni, yolları gözleneni oldu.

Desteğinizi bekliyoruz.

Web sayfamızda bu kamplara bağış yapabilirsiniz. 

http://www.gonulluler.org/…/…/tum-multeci-kamplarina-yardim-

[email protected] Mail adresimizden

0533 052 64 64 - 0533 052 43 43 Telefonlarımızdan Bilgi alabilirsiniz.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Arakan | Myanmar | gönüllüler |

İlgili Haberler