Kalbi dürüst olmadıkça kulun  m nı doğru olmaz

Din ve Ahlak,

 

Kalbi dürüst olmadıkça kulun îmânı doğru olmaz

Rasûlullah (sav) buyurdular: "Kalbi dürüst olmadıkça kulun îmânı doğru olmaz. Dili doğru olmadıkça da kalbi doğru olmaz." (İbn-i Hanbel, III, 198)

Cenâb-ı Hak buyuruyor: "Ey îmân edenler! Allâh'a karşı takvâ üzere bulunun ve sözü doğru söyleyin ki Allâh amellerinizi ıslah etsin ve günahlarınızı bağışlasın! Her kim Allâh'a ve Rasûlü'ne itâat ederse, o hakîkaten büyük bir kurtuluşa ermiş olur." (Ahzâb, 70-71)

Rasûlullah (sav) buyurdular: "Kalbi dürüst olmadıkça kulun îmânı doğru olmaz. Dili doğru olmadıkça da kalbi doğru olmaz." (İbn-i Hanbel, III, 198)

Allâh Rasûlü (sav) dile çok önem vermiş ve ashâbını onun âfetlerinden sakındırmıştır. Süfyân bin Abdullah (ra):

"-Ey Allâh'ın Rasûlü! Benim hakkımda en çok endişe ettiğin şey nedir, diye sorduğunda Efendimiz, mübârek dilini eliyle tutarak:

"-İşte budur!" buyurmuştur. (Tirmizî, Zühd, 61)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah'ın En Güzel İsimleri)

el-Ğafûr: Kulların günahlarını affederek örten, suçlarından ve hatalarından vazgeçip bağışlayan, mağfireti çok, af edişi sonsuz olan demektir.

Kısa Günün Kârı

İnsan istikâmet üzere yaşamalı, sâdık olmalı ve doğru sözden hiç ayrılmamalıdır.

Lügatçe

takvâ: Bütün günahlardan kendini korumak. Dinin yasak ettiğinden veya haram olduğunda şüphesi olan şeylerden çekinmek.
mağfiret: Allah'ın, kullarının günahlarını bağışlaması.

"İki Gün Bir Değil" mail servisi bir ALTINOLUK hizmetidir.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!