İnternette kullanılan tek para birimi Bitcoin

İNTERNET,

 

İnternette kullanılan tek para birimi: Bitcoin

Siber dünyada mevcut düzenden bağımsız işlemeye başlayan sanal para sistemlerinin son örneği Bitcoin'in yükselişi tartışmalarla beraber geldi.

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, "Resmi olmayan devletsiz para birimi Bitcoin (BTC), yasadışı değil ama yasal sistemlere de dahil edilmiyor. Devlet tarafından regüle edilememesi, Bitcoin'in illegal işler ve yeraltı aktivitelerde kullanılma endişesini de beraberinde getiriyor" dedi.

Soruları yanıtlayan Polat, siber dünyada mevcut düzenden bağımsız işlemeye başlayan sanal para sistemlerinin, geleneksel ekonomi için tehdit unsuru olduğunu söyledi.

Polat, 2005'ten itibaren siber dünyada yaratılmaya çalışılan mevcut ekonomik çarkların dışında bir ticaret işleyişi çabasının, son yıllarda arttığını bu durumun son örneğinin ise Bitcoin adlı sanal para birimi olduğunu ifade etti.

'YASA DIŞI DEĞİL AMA YASAL SİSTEMLERE DAHİL EDİLMİYOR'

Polat, dünyanın her yerine transfer edilebilen ve aynı değeri taşıyan, dijital, sanal ya da kriptolu para birimi gibi Türkçe'ye çevrilen Bitcoin'in kullanıcı sayısının, 100 bini aştığını kaydetti. Matematik işlemler sonucu üretilen Bitcoin'in, fiziki formu olmadığını anlatan Polat, şöyle konuştu:

"Sisteme dahil olmak için sanal cüzdan hesabı açmanız yeterli. Bitcoin sistemine üye olduğunuzda, cüzdanınıza para yüklüyorsunuz ve bu para karşılığı kadar Bitcoin yüklendiğinde, kabul eden kişi ve kurumlardan alışveriş yapabiliyorsunuz.

Bitcoin'i mevcut finansal düzenden farklı ve bağımsız kılan özelliği, arkasında merkezi bir finansal kurum bulunmaksızın ticari alışverişe olanak tanıması. Hükümet, organizasyon ya da banka aracılığı yok sadece internet var. Resmi olmayan devletsiz para birimi Bitcoin, yasa dışı değil ama yasal olarak kullanılamıyor. Devlet tarafından regüle edilememesi, Bitcoin'in illegal işler ve yeraltı aktivitelerde kullanılma endişesini de beraberinde getiriyor."

'FARKLI PARA BİRİMLERİNE ÇEVRİLEBİLİYOR'

Polat, Bitcoin'in siber döviz büroları aracılığıyla, dolar ya da farklı para birimlerine çevrilebileceğini kaydederek, Bitcoin ile yapılan alışverişlerin, kayıt altına alınamadığına dikkat çekti. Polat, dolaşımda 11 milyon Bitcoin olduğunu ve 2040'a kadar her yıl birkaç milyonluk artışla 21 milyon Bitcoin'e ulaşılması planlandığını bildirdi.

'KARA PARA İÇİN CENNET OLABİLİR'

Sisteme girmeden Bitcoin'in güvenilirliğinin sorgulanması gerektiğine işaret eden Polat, "'Geçtiğimiz aylarda Mt. Gox, Vircurex ve Bitfloor gibi sanal döviz bürolarının siber saldırıya uğraması sonucu Bitcoin yüzde 60 değer kaybetmişti.

Bu noktalar, kullanıcıların Bitcoin ile ekonomik düzen arasındaki ilişkiyi kurabilmeleri açısından hayati önemde. Bunun da ötesinde para transferinin yarattığı vergi kaybı sorunsalı ve Bitcoin'in yasa dışı işlerle kara para için adeta bir cennet olma olasılığı da kullanıcılar açısından düşündürücü" ifadelerini kullandı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » bitcoin | devletsiz para birimi |

İlgili Haberler