Mihriban'ın şairi Karakoç'u unutmadık Video

Kim Kimdir?,

 

Mihriban'ın şairi Karakoç'u unutmadık (Video)

7 Haziran 2012 tarihinde vefat eden Şair ve yazar Abdurrahim Karakoç 1932 yılında Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine bağlı Ekinözü köyünde doğdu. Abdurrahim Karakoç, çocukluk çağından itibaren şiire ilgi duymaya başladı.

 

Şair ve Yazar Abdurrahim Karakoç iki sene önce 'akciğer enfeksiyonu'ndan dolayı uzun süre tedavi görmüş ve 7 Haziran 2012 tarihinde ahirete irtihal etmişti. ‘Mihriban' gibi bir çok tanınmış türkü ve şiirin sahibi olan Karakoç'un eserleri bir çok sanatçı tarafından seslendirildi.  

Abdurrahim Karakoç kimdir?

1932 yılında Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine bağlı Ekinözü köyünde doğan Abdurrahim Karakoç, çocukluk çağından itibaren şiire ilgi duymaya başladı.

Elbistan Belediyesi'nde 1958-1985 yılları arasında muhasebeci olarak çalışan ve günümüz aşık tarzı şiirinin büyük ustalarından olan Karakoç'un ilk şiirleri Elbistan'da çıkan Engizek gazetesinde yayınlandı.

Temiz Türkçe ve hece vezniyle aşk, gurbet ve sosyal temalı şiirler kaleme alan Karakoç, ironik yazılarıyla geniş kitlelere hitap etti.

''Mihriban'' unutulmazlar arasında

Yazdığı şiirilerden bazıları bestelenerek birçok sanatçı tarafından seslendirilen Karakoç'un bestelenen eserlerinden ''Mihriban'', unutulmaz türküler arasında yerini aldı.

''Yasaklı Rüyalar'', ''Gerdanlık-I-II-III'', ''Parmak İzi'' adlı kitapları bulunan ünlü şairin ''Çobandan Mektuplar'' adlı denemesi de basıldı.

Ünlü şair ve yazar Karakoç'un eserleri şunlar:

Şiirleri: Hasan'a Mektuplar (1965), Hasan'a Mektuplar ve Haberler Bülteni (1967), El Kulakta (1969), Bütün Şiirleri (1973), Vur Emri (1975), Kan Yazısı (1978), Şiirler (1981), Suları Islatamadım (1988), Dosta Doğru (1988), Gökçekimi (1991)

Yazıları: Düşünce Yazıları (1990), Beşinci Mevsim (1990)


İşte merhum Abdurrahim Karakoç'un anıtlaşan Mihriban TürküsüYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Abdurrahim Karakoç | Mihriban |