Sabri Ülgener kimdir video

Kim Kimdir?,

 

Sabri Ülgener kimdir ? (video)

İktisat profesörü ve toplum bilimci Sabri Ülgener, 1983 yılının 1 Temmuz'unda dünyaya gözlerini yummuştu. Türk iktisadının önemli ismi fikirleriyle hala yaşıyor.

KUZEY HABER AJANSI

İktisat profesörü ve toplum bilimci Sabri Ülgener, 1911'de İstanbul'da dünyaya geldi. Hukuk eğitimi aldıktan sonra gittiği Almanya'da 1933'de Hitler'in iktidara gelmesinin ardından Türkiye'ye döndü.

Almanya'dan ayrılıp Türkiye'ye gelen profesörlerden etkilenen Ülgener, 1935'de asistan olduğu İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde 1941'de doçent, 1951'de profesör oldu ve üniversitede dekanlık yaptı.

Yurt dışında pek çok okulda misafir öğretim üyeliği görevini de üstlenen Ülgener 1981'de emekli oldu.

Yaşadığı dönemde güncel iktisadi tartışmaları takip eden ve sistemli olarak Türkiye'de de gündeme gelmesi için uğraş veren Ülgener'in zihniyet, din düşüncesi ve Türk- İslam düşünce tarihine dair çalışmaları oldu.

Yayınlanmış pek çok kitabı ve makalesi bulunan Ülgener, 1 Temmuz 1983'de İstanbul'da vefat etti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!